Нов орган в ЕС ще се бори с прането на пари
Всяка държава членка упражнява собствен надзор, което води до пропуски
Европейската комисия ще предложи създаването на нов орган, който да осъществява надзор върху спазването на правилата на Европейския съюз за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Като мотив за намеренията си институцията изтъква факта, че понастоящем всяка държава от ЕС осъществява самостоятелен надзор върху правилата, от което може да възникнат пропуски в подхода.
Като част от подхода си за засилване на борбата с изпирането на пари, Комисията ще предложи създаването и на по-хармонизирана единна нормативна уредба по въпроса, която да наложи общи тълкувания на правилата и да не оставя място за „вратички“.
ЕК ще предложи още да се създаде механизъм на ЕС за допълнително координиране между звената за финансово разузнаване в държавите членки и за подпомагане работата им. Изпълнителната власт на ЕС се надява частният сектор също да се включи в каузата, а насоки по какъв начин да стане това Комисията ще публикува скоро с оглед подобряване на обмена на данни.
Това са конкретните мерки, които ЕК ще предприеме в следващите 12 месеца с цел по-добро прилагане, надзор и координиране на правилата на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
„Трябва да сложим край на навлизането на мръсни пари във финансовата ни система. Днес подсилваме допълнително, чрез цялостен и всеобхватен план за действие, нашите защитни механизми за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. В правилата и тяхното прилагане няма място за слаби звена. Поели сме ангажимент да изпълним — бързо и последователно – всички тези действия през следващите 12 месеца. Освен това укрепваме глобалната роля на ЕС във връзка с формирането на международните стандарти за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма“, заяви изпълнителният заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
Също така
Комисията публикува днес по-прозрачна и по-точна методика за идентифициране на високорискови
трети държави със стратегически слабости в техните нормативни уредби за борба с
изпирането на пари и финансирането на тероризма, които представляват съществена
заплаха за финансовата система на ЕС.
Комисията прие също нов списък с трети държави със стратегически слабости в техните национални уредби за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Това се случва за първи път от 2018 г. и в списъка се включват Бахамските острови, Барбадос, Ботсуана, Камбоджа, Гана, Ямайка, Мавриций, Монголия, Мианмар, Никарагуа, Панама и Зимбабве. Държавите, които се изваждат от списъка, са Босна и Херцеговина, Етиопия, Гвиана, Лаоската народнодемократична република, Шри Ланка и Тунис.
С оглед провеждането на приобщаващи дискусии относно разработването на тези политики, днес Комисията започна обществена консултация относно плана за действие. Органите, заинтересованите страни и гражданите ще могат да изпращат своите коментари до 29 юли.