Новият директор на „Ел Би Булгарикум“ подписва решения, без да ги чете
Владимир Русев шокира с признание за начина, по който е участвал досега във взимането на решения в държавното млекопреработвателно предприятие
Новият директор на държавното млекопреработвателно предприятие „Ел Би Булгарикум“ Владимир Русев разказа, че като член на Съвета на директорите, назначен от януари месец тази година, е дал такъв кредит на доверие на уволнения вчера директор Николай Маринов, че дори не е чел предложенията за смяна на доставчика на суровина и придобиването на автомобили, а директно е гласувал "За". Това се е случило на първото заседание на новия Борд на директорите на 7 януари.
Притеснителният разказ на Владимир Русев, който е бивш депутат от "Има такъв народ" и който очевидно не вижда нищо нередно да подписва документи за управлението на държавна фирма, без да чете и проверява какво подписва, дойде по време на контраконференция, на която да се опровергават твърдения на Маринов, отправени няколко минути по-рано на друга конференция.
И ето какво разказа Владимир Русев, опитвайки се да убеди журналистите, че неговият предшественик е извършвал злоупотреби и заради това е сменен, а не заради намаляването на цените с 30% или заради натиск от икономическия министър Никола Стоянов да се използва конкретен доставчик на сухо мляко, което да се влага в продуктите на „Ел Би Булгарикум“:
Няколко дни след моето назначаване, на 7 януари бяхме извикани за първо заседание на Съвета на директорите, което предполагах, че ще има чисто познавателен характер, да се запознаем с колегите, да изберем председател на Съвета на директорите, да изберем изпълнителен директор, да се разберем за някои насоки за работа, да разпределим задачите и това да бъде характерът на първото заседание. Но на самото събрание получихме дневен ред с 9 точки, по които предварително не бяхме получили нито оферти, нито каквито и да било материали. По някои от точките на самото заседание също не получихме материали, което ме притесни, подписвайки първия протокол от заседанието.“
“По т. 5 бяха предложени закупуване на превозни средата, част от тях специализирани, друга част представляваха два леки автомобили марка Шкода Октавия бизнес клас. В последствие този протокол ми беше представен веднага за подпис, без да бъдат обсъждани характерът на точките, без да влизаме в пленарен режим на срещата, за да ги обсъдим, бяха ни раздадени протоколите и ние ги подписахме.“
Той е установил, че нещо не е наред, тъй като месец след това са започнали да идват различни сигнали от базата във Видин за злоупотреби и порочни практики за доставка на суровини.
Имайки предвид, че на първото заседание гласувах авансово кредит на доверие на г-н Маринов – първо за неговото избиране, а след това гласувайки по всички точки, без да ги проверя, доверявайки се, започнах точка по точка да проверявам какво съм подписал", продължава разказа си Владимир Русев.
По т. 9 от протокола пък, която също е подписал, без да я чете и разисква, той е дал право на Маринов сам да се договаря с фирми за доставка на суровини и консумативи, без ограничение в цената, количествата и срок на договора.
Тази точка всъщност развърза ръцете не г-н Маринов сам да взима решения във връзка с доставката на суровина, а материали, без ограничение в цената.
След като установих тези нередности, според мен, сравнявайки практиката ми в частния сектор, понеже от 2013 до 2021 г. съм управлявал предприятие за преработка на печелен мед, можех да сравня двете практики и да установя, че нещо не е наред и затова си позволих по тези две точки да информирам със сигнал ДКК – че според мен се случва нещо нередно", каза още Русев.
Какво каза Николай Маринов
Николай Маринов твърди, че причина за освобождаването му от поста е това, че не е искал да работи с конкретни фирми, препоръчани от служебния министър на икономиката Никола Стоянов.
Министър Стоянов ме извика в кабинета си в средата на януари и след като говорихме по различни теми, ми каза, че е разговарял с някаква фирма и те щели да ми изпратят оферта. Когато се върнах в кабинета си, там наистина ме чакаше оферта, но за внос на мляко от Унгария. То беше с масленост 3.5%, при положение, че нашата норма е за минимум 3.6 масленост. Освен това, цената му беше 1.45 лв., а изкупните цени на млякото от Видинско, което ние преработваме, е с 4% масленост и е на цени между 1.15 и 1.30 лв. за литър. Имаше и оферта за доставка на сухо мляко“, каза Маринов, като подчерта, че той няма какво да прави със сухото мляко, защото не го използват.
Той обаче отказва тази оферта и по думите му тогава започва натиск върху него да прекрати договорите с българските фирми, от които изкупува мляко. Аз съм написал „не“. Почти във всички случаи казвам „не“ и това ми изяде и главата“. Явно съм засегнал тези интереси“.
Фирмата, която министърът препоръчва, всъщност е българска - „Милки Груп Био“, производител на марките „Саяна“, „На хорото“, „Наборъ“ и други. В офертата е било посочено, че млякото ѝ е с произход Унгария, но от нея мляко не е доставено и приемано от „Ел Би Булгарикум“, категоричен е Маринов.
Предлага се да се спре да се купува българско сурово мляко от региона на Видин и искаме да купуваме от въпросната фирма от кореспонденцията в чатовете“.
По думите му не е редно министърът да договаря доставки на мляко за държавното дружество.
Искат ли да вкарат техни фирми, да убият производители на мляко в най-бедния регион в Европа – Видин, искат ли да фалират „Ел Би Булгарикум. Аз вече съм убеден в това“.
И все пак, според Маринов „някой нещо е обещавал и договарял“ и опасенията му са, че може да става въпрос и за приватизация на компанията.
Аз не мисля, че и двамата са млекопреработватели, но явно, за да назначават хора от други мандри, които да работят като производствен директор, може би някои от тези мандри има интерес“.
Според Маринов е лъжа, че суровината, която се купува по време на неговото управление е некачествена. „Всяка едно мляко, което е влязло в „Ел Би Булгарикум“ отговаря на всички стандарти и качества.