Новините от седмицата: Първият лот от „Хемус“ се отлага; Революция с батериите; Проблемът с ваучерите за храна
Жилищният пазар в Северозападна България се нажежава
България в „сивия“ списък за пране на пари: Как да излезе?
Вече близо година България е включена в срамния „сив“ списък на Специалната група за финансови действия (FATF) като юрисдикция със стратегически слабости в прането на пари и финансирането на тероризма. С попадането на България сред група от 20-тина държави – половината от които африкански, като Сомалия, Йемен и Сирия – за България бяха изготвени набор от препоръки, които да изпълни, за да бъде извадена от него. С някои изпълнени и с други – все още не – следващата седмица FATF ще разгледа доклад за напредъка на България.
Завършването на първия лот от магистрала „Хемус“ се отлага
Строящият се първи лот от магистрала „Хемус“ – между „Боаза“ и п.в. „Дерманци“ – ще бъде завършен „до началото на 2025 г.“. Поне такива са очакванията на Агенция „Пътна инфраструктура“. Всъщност 15.4-километровата отсечка трябваше да бъде готова до края на тази година. За момента не е ясно какво налага отлагането.
Енергията на утрешния ден: България на прага на революция с батериите за ВЕИ
Възобновяемите енергийни ресурси не са технология от далечното бъдеще – вятърното и слънчевото производство са тук и отговарят на значителна част от настоящото търсене на енергия. На хоризонта има все повече място и за батериите за съхранение на електроенергия, които могат да стабилизират бума на ВЕИ мощностите, помагайки на мрежите.
Собственикът на ФЕЦ „Св. Георги“ осигури 90 млн. евро за строежа му
Rezolv Energy е осигурила 90 милиона евро дългово финансиране за изграждане на соларния парк „Св. Георги“. Проектът е планиран върху бившето летище „Силистра“ на площ 165 хектара и включва близо 400 000 слънчеви панела. Заемът е осигурен от от Международната финансова корпорация (IFC) и Raiffeisen Bank International.
БЕХ плати заплатите в „Мини Марица-изток“ и за септември
Българският енергиен холдинг (БЕХ) преведе 16 млн. лв. на „Мини Марица-изток“, за да плати заплатите на работниците за септември. Средствата са част от сключения на 16 август договор за заем между двете дружества. С тези пари държавата, през притежавания от нея енергиен холдинг, реално субсидира губещото държавно въгледобивно предприятие, за да го поддържа живо.
Жилищният пазар в Северозападна България се нажежава
Жилищният пазар в България е особено горещ в последните две години. Не спира да покорява нови върхове, а инвеститорите строят сграда до сграда, опитвайки да вкарат още една между тях. Логично, най-високи са цените на имотите в четирите най-големи града в страната – София, Пловдив, Варна и Бургас. Огромно впечатление обаче прави бума на имотния пазар в Северозападна България, особено на фона на затихващия инвестиционен интерес там и дори напускане на производствени предприятия.
Къде е проблемът с електронните ваучери за храна и има ли решение?
Благодарение на високата инфлация от последните две години – особено при хранителните продукти – и все по-стегнатия пазар на труда ваучерите за храна се превърнаха във водеща корпоративна придобивка, която служителите в България вече очакват по подразбиране. За 2024 г. месечен лимит на служител бе увеличен до 200 лв., а заради необлагаемостта на сумата за ваучерите бизнесът песи 1278 лв. от данъци и осигуровки годишно на служител. Общо в страната пък ползвателите на ваучери за храна са около 800 хиляди човека.
Колко струва досега информационната кампания за еврото?
Почти 700 000 лв. е изхарчило Министерство на финансите за информационната кампания за еврото. Това става ясно от отговор на ведомството на запитване от Economic.bg, изпратено по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
И ОББ очаква България да овладее инфлацията за еврозоната догодина
Още една от големите банки в България – ОББ очаква България да отговори на инфлационния критерий за еврозоната едва догодина. В своя месечен икономически бюлетин за октомври тя прогнозира средногодишната инфлация в България да се забави от 8.6% през 2023 г. до 3.1% през настоящата и 3% през следващата година.
Кой както може: Всеки застраховател ще работи по своя система „бонус-малус“
Над половин десетилетие. Толкова време измина, откакто започнаха да се обсъждат вариантите за въвеждането на системата „бонус-малус“ в България. Основната цел на тази система е да гарантира справедливост – изрядните шофьори да получават отстъпки при плащане на задължителната „Гражданска отговорност“, а неизрядните – да бъдат санкционирани.
НСИ отчете рязко забавяне на годишната инфлация в България
Рязко забавяне на годишната инфлация в България и дефлация на месечна база, отчита Националният статистически институт (НСИ) през септември. Цените на дребно са се покачили само с 1.2% спрямо същия месец на 2023 г., а при сравнение с август средното поевтиняване е с 1%.
НСИ направи мащабна ревизия на данните за българското БВП
Националния статистически институт (НСИ) ревизира нагоре данните за икономическия растеж на България за 2023 г. Според актуализираните данни реалният брутен вътрешен продукт (БВП) се е разширил на годишна база с 1.9% вместо с 1.8%, както бе отчетеното в предварителната оценка през март.
Allianz очаква заплатите и кредитирането да държат инфлацията в България над 2%
Инфлацията в България ще се движи над 2% през следващите две години, поддържана от ръста на заплатите и кредитирането, а потреблението ще остане двигател на икономиката през този период. Това предвиждат анализаторите на Allianz Trade, специализирана компания в застраховането на кредитен риск.
Как (не) се произвеждат кадри за експортните индустрии в България
Недостигът на работна ръка е едно от основните предизвикателства пред бизнеса в България – както пред българските, така и пред чуждестранните инвеститори. Ръка за ръка с все по-високите разходи за труд – понякога резултат от този недостиг – големи компании отказват да инвестират в България или затварят заводите си и местят производство. Според проучване на Световната банка това е най-голямата пречка за 22% от фирмите в България, а когато става въпрос само за сектор „Промишленост“ делът достига 1/3. Проблемът мотивира държавния Съвет за икономически анализи да направи изследване доколко ръстът на износа в последните години резултира в ръст на учениците в професионалните гимназии с експортни отрасли. Анализът отчита и междуобластните различия.
„Няма хора“: Ритейлът в България търси кадри отвън и се дигитализира
Демографската криза е дълбок процес, който започва още през 1961 г., когато бе отчетен последният естествен прираст на населението в България. От 1984 г. насам в България има само отрицателен, а милиони хора потърсиха нов път за себе си в Западна Европа и САЩ. Така днес недостигът на квалифицирани кадри в България е видим навсякъде. Изключение не прави и ритейлът, който е свързан именно с работата с клиенти.
Предоставя ли зеленият преход кариерни възможности?
„Бранд Медия България“ започва нов проект – фокусиран конкретно върху кариерните възможности, които предлагат европейските инструменти, предвидени за подкрепа по време на енергийния преход.
Българска козметична компания разраства присъствието си в Китай
Българският производител на биосертифицирани козметика и хранителни добавки „Екомаат“ откри нов бранд център в Китай. Вторият Ecomaat Brand Center се намира в град Чъду, а първият е в Шанхай.
Семейство Тачеви от Пловдив и тяхното смокиново кафе
Раят на смокините – така Петър Тачев описва Пловдив и цялата родопска яка, откъдето неговото семейство се снабдява с плода за производството на тяхното смокиново кафе. Историята на Cofig – българското смокиново кафе – започва още през 2014 г., когато Петър научава за възможността да се създава кафе от смокини.
Японска компания инвестира 60 млн. лв. в завод за опаковки край Пловдив
Японската компания Tri-Wall, която е ориентирана към производство на опаковки от хартия и картон, ще инвестира 60 млн. лв. в завод край Пловдив, предава БТА. Новината бе съобщена по време на посещение на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов в "Тракия икономическа зона", където ще се разгърне инвестицията.
Технологичен гигант с интерес да разкрие производство в Тракия икономическа зона
Технологичен гигант от Тайван може да стъпи в Тракия икономическа зона (ТИЗ) край Пловдив, предава местното издание „Марица“, позовавайки се на изказване на служебния министър на иновациите и растежа доц. д-р Росен Карадимов, който е посетил зоната. Засега повече подробности не се съобщават дори в прессъобщението, разпространено от ресорното ведомство. Ясно е обаче че, компанията се занимава с производство на чипове и полупроводници.
„СКФ Берингс България“ инвестира 15 млн. лв. в ново оборудване
Производителят на лагери „СКФ Берингс България“, част от шведската SKF Group, планира да инвестира около 14.36 млн. лв. в разширяване на производствените възможности на заводите си в гр. Сопот и пловдивското с. Кърнаре.
„Доверие Брико“ купува един от столичните хипермаркети Mr. Bricolage
„Доверие Брико“, която управлява строителните хипермаркети Mr. Bricolage в България, е купила сградата на магазина на бул. „Цариградско шосе“. Това е една от най-старите локации на веригата за нехранителни стоки от типа „направи си сам“, като до момента компанията я ползваше под наем.
„Ел Би Булгарикум“ подписа с японската „Мейджи“ за R&D центъра в София
Държавната компания за млечни продукти „Ел Би Булгарикум“ официално подписа договор с японската „Мейджи“ за създаването на първата съвместна научноизследователска лаборатория в областта на млечнокиселите бактерии. Партньорството помежду им датира от няколко десетилетия, а развойният център го задълбочава допълнително.
Хотелиерите пак искат гарантирана минимална цена на нощувка
Да бъде въведена минимална цена на нощувките в хотелите. Това искат хотелиерите в Банско, като според председателя на Съюза на туристическия бизнес в зимния курорт Малин Бистрин, който коментира за Economic.bg. Той мотивира възродената идея с необходимостта от минимум приходи, от които се нуждаят хотелите заради задължителната категоризация на местата за настаняване.
Пещера, Самоков и Враца получиха наградата „Кмет на годината“ 2024
Пещера, Самоков и Враца спечелиха големите отличия „Кмет на годината“ 2024 в конкурса, организиран от Kmeta.bg за 12-а поредна година. Наградите си тримата градоначалници - Йордан Младенов, инж. Ангел Джоргов и Калин Каменов, получиха от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.
Тръмп или Харис? На българските фирми ще им е еднакво трудно в САЩ
В днешния глобален свят президентските избори в САЩ са ключово събитие. Прогнозите са това да бъдат и изборите с един от най-близките резултати, което от своя страна означава дни наред след вота на 5 ноември все още да не е ясен следващият президент на най-голямата икономика в света. Независимо обаче дали президентските избори спечели Доналд Тръмп или Камала Харис, за българския бизнес това означава продължаващи предизвикателства, свързани с достъпа до американските пазари.
България предлага на ЕС проект за наблюдение на Земята с наносателити
България предлага в Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP) да се включи проект за наблюдение на земната повърхност с наносателитни технологии. Идеята бе лансирана от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по време на заседанието на Военния комитет на Европейския съюз, което се провежда в Будапеща, Унгария. По негови думи този тип системи могат да помогнат за военните мисии и операции на ЕС.
Столична община създава общинско дружество за знаци и маркировка
Управляващите в София – ПП-ДБ-СС – ще предложат създаването на общинско предприятие, което да се занимава с полагането на маркировка и поставянето на знаци в столицата. Това стана ясно от брифинг на кмета Васил Терзиев, зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов и общинския съветник Борис Бонев.
„Искаме София да лети“: Бул. „Тодор Каблешков“ е отворен за движение
Разширението на софийския булевард „Тодор Каблешков“ между бул. „Черни връх“ и ул. „Емилиян Станев“ приключи. Отсечката е част от третия градски ринг на столицата, а движението вече се извършва в две платна във всяка посока.
Над 240 млн. лв. са изплатени за общинските проекти
Над 240 млн. лв. са изплатени за реализиране на общинските проекти, залегнали в Бюджет 2024 г. Със средствата местните власти покриват авансови и междинни плащания. Това става ясно от изказване на служебния регионален министър Виолета Коритарова, цитирана от пресцентъра на ведомството. Тя взе участие организирания от НСОРБ форум.
Инфраструктурни проекти за 414 млн. лв. очакват одобрение за еврофинансиране
Важни проекти, свързани с изграждането на железопътна и пристанищна инфраструктура, очакват да бъдат одобрени за финансиране по програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. Общата им стойност е 414 млн. лв. Проектите са 7 на брой и са подадени за оценка, която тече, съобщи служебният зам.-министър на транспорта Димитър Недялков.
Жп гарите в Перник и Радомир ще бъдат реконструирани
Железопътните гари в Перник и Радомир, чието състояние е повече от плачевно, ще бъдат напълно реконструирани. Национална компания „Железопътна компания“ (НКЖИ) прави първа крачка към това със стартирането на процедура за проучване, изготвяне на идейни проекти с прогнозна стойност почти 126 хил. лв. без ДДС. Те пък от своя страна ще бъдат основата, върху която ще бъде обявена бъдеща поръчка за инженеринг за реконструкция на гаровите комплекси.
АПИ подписа договор за проект на тунел под Петрохан
Агенция „Пътна инфраструктура“ подписа договор с фирма „Трансконсулт-22“ за изработване на разширен идеен проект за скоростен път Монтана – София с тунел под Петрохан. Стойността е малко над 3.5 млн. лв. без ДДС, а срокът на изпълнение – една година. Подписването се случва 10 месеца след обявяването на търга и почти 3 месеца след решението за определяне на изпълнител.
Предстои поръчка за довеждащата инфраструктура към бъдещия „Дунав мост 3“
За да осигури довеждащата инфраструктура на бъдещия „Дунав мост 3“ на българска територия, Министерството на транспорта планира обявяването на търг за предпроектно проучване. Това става ясно от отговор на служебния ресорния министър Красимира Стоянова на въпрос на народен представител относно участието на България в проекта.
Строежът на жп връзката Гюешево – „Деве баир“ получи зелена светлина
Строителството на липсващата железопътна връзка от гара Гюешево до входа на трансграничния тунел „Деве баир“ може да започне през 2026 г. Това съобщи служебният зам.-министър на транспорта Бисер Минчев, като уточни, че проектът е предвиден за финансиране по програма „Транспортна свързаност“. Трябва да бъде завършен най-късно до 2030 г.