Новините от седмицата: Миниградът в полите на Витоша расте; Слуховете за продажбата на United Group
Заработи първата водородна зарядна станция в България; „Соф Кънект“ инвестира още 40 млн. лв. в Летище София
Слуховете за продажбата на United Group се усилват
Базираната в Абу Даби компания Emirates Telecommunications (e&) обмисля да придобие европейския телекомуникационен оператор United Group, собственикът на българския мобилен оператор Vivacom и на медийната група около "Нова". Според източници на Bloomberg потенциалната сделка се оценява на около 8 млрд. евро.
Заработи първата водородна зарядна станция в България (снимки)
Една мечта на учените се сбъдва днес. Бизнес и наука си партнират, за да реализират първата водородна станция за зареждане в България. Тя бе официално открита в петък и е дело на съвместните усилия на БАН, Института по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски“, Центъра за компетентност (ЦК) „Хитмобил“ и 8 партньори от бизнеса.
„Соф Кънект“ ще инвестира още 40 млн. лв. в Летище София тази година
Концесионерът на столичното летище е инвестирал до момента 60 млн. лв., а до края на година са предвидени още 40 млн. лв. Това обяви директорът на „Соф Кънект“ Хесус Кабайеро в интервю за БНР. Някои от проектите, планирани за 2024 г., са свързани с реконструкция на гишетата за чекиране, нова багажна система, обновяване на зоната за сигурност и изцяло ново пространство за хранене.
Ryanair увеличава флота си в България и пуска 5 нови дестинации
Нискотарифната авиокомпания Ryanair увеличава флота си в България. Още един самолет ще бъде добавен към базата в страната, на Летище София. Инвестицията в машината е 100 млн. долара.
Миниградът в полите на Витоша се разраства с още един жилищен комплекс
Подножието на Витоша вече няма нищо общо с онези зелени поля, които столичани бяха свикнали да виждат, отправяйки поглед към „Копитото“. От повече от пет години теренът около вилна зона „Симеоново – север“ е строителна площадка, а бетонът и строителните кранове вече почти напълно са се слели с пейзажа.
НСИ отчете срив в броя на новите сгради в София
Началото на годината започва със срив във въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради в София. Това отчитат от Националния статистически институт (НСИ) в предварителните данни за първото тримесечие на 2024 г.
ВЕИ комплексът край Ямбол може да получи 50 млн. евро от ЕБВР
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) обмисля да кредитира с 50 млн. евро разработчика на българския соларен парк „Тенево Солар Технолоджис“ ЕАД. Проектът е на обща стойност 161.7 млн. евро и се очаква да генерира около 332 GWh електроенергия годишно. От финансовата институция казват, че той ще спестява 250 000 тона въглеродни емисии годишно.
„Булметал“ инвестира в батерии към завода си в Гурково
Производителят на метални опаковки за хранителната и химическата промишленост „Булметал“ инсталира батерии за съхранение на енергия, произведена от слънчеви панели с капацитет 1 MW. Съоръжението ще подпомага дейността на производствена база в старозагорския град Гурково.
Съпротива на китайския внос: „Солар Панел“ ще произвежда със 100% европейски материали
Българската компания „Солар Панел“ ЕООД ще произвежда в завода си в Омуртаг слънчеви панели със „100% европейски материали“. Автоматизираната линия е изградена от италианския производител на компоненти за соларни инсталации Ecoprogetti и е с капацитет 250 MW, обясниха от компанията за Economic.bg.
„Електрохолд“ ще осигури 13 500 мВтч зелена енергия за „Нестле България“
„Електрохолд Трейд“ ще осигури на „Нестле България“ 13 500 мВтч зелена енергия до края на 2024 г. По този начин компанията за храни и напитки ще може да постигне екологичните си цели, като намали въглеродните емисии от дейността си със 17 550 тона годишно.
„Пластхим-Т“ придоби италиански конкурент за производство на фолио
Българският производител на полипропиленови фолиа и гъвкави опаковки „Пластхим-Т“ придоби италианския си конкурент Manucor. Прогнозата е след сделката българската компания да заеме лидерска позиция в сегмента на биаксиално фолио (BOPP) в Европа с капацитет от 200 000 тона годишно. Също така „Пластхим-Т“ ще засили позициите си на пазарите в Европа, Близкия изток и Африка и ще има възможности за допълнителна експанзия.
Френската компания с български корени InHeart набра $11 млн.
Френската компания за медицински изделия inHeart, основана от българина Тодор Желязков, набра 11 млн. долара. Сред международната група от инвеститори в настоящия кръг на финансиране са и дружества от България, като Sofia Angel Ventures и Webit Investment Network. Капиталът ще помогне за стимулиране на търговския растеж на софтуерния разработчик.
Въпреки отлагането КЕВР се готви за „новия“ пазар на ток
Въпреки че пълната либерализация на пазара на ток на едро беше отложена в последния момент от депутатите, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие правилата, по които трябва да се случи тя, но с нови срокове.
Правителството обмисля нов конкурс за търсене на газ в Черно море
Правителството обмисля да обяви нов конкурс за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок 1-26 „Хан Тервел“. Това стана ясно от разговор на министъра на енергетиката Владимир Малинов и Микаил Джаббаров, министър на икономиката на Азербайджан, където българска делегация е на посещение.
България и Южна Корея разговарят за доставки на втечнен газ
Сътрудничество между България и Република Корея на пазара на втечнения природен газ е една от темите, които са обсъждали служебният министър на енергетиката Владимир Малинов и посланикът на Южна Корея у нас Н. Пр. Бе Дженгин.
Уникредит започна подмяната на картите на 1 милион клиенти в България
Една от най-големите банки в България – Уникредит Булбанк – започна процеса по смяна на картите на своите 1 милиона клиенти в България. Промяната е резултат от взетото решение от компанията майка – италианската UniCredit – да замени картите Visa с Mastercard. Това се случва на всички 13 пазара, на които финансовата група оперира.
Частните пенсионни дружества вече управляват 23 млрд. лв.
Активите, управлявани от частните пенсионни дружества в България, нараснаха с 20% за година и към края на 2023 г. се оценяват на рекордните 23 млрд. лв. До голяма степен нарастването на средствата, предвидени като допълнителна пенсия за родените след 1959 г., се дължи на възстановяването на финансовите пазари, които претърпяха удар предходната година.
ДДС влияе на достъпа до лекарства в България
Данъкът върху добавената стойност (ДДС), който се начислява върху лекарствените продукти, финансирани по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), представлява предизвикателство за поддържане на достъпа до лекарства на приемливи цени. Това се посочва в макроикономически анализ за разпределението на бюджета на НЗОК преди и след въздействието на ДДС, изготвен от здравния икономист Аркади Шарков.
АДФИ откри нарушения за милиарди по инхаус договорите на „Автомагистрали“
Около 3 години след момента, в който Сметната палата първа обяви за неправомерни инхаус процедурите, провеждани от „Автомагистрали“, сега още една институция твърди същото. Доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), резюме от който е публикувано на сайта ѝ, установява, че държавното строително дружество и изхарчило неправомерно над 1.9 млрд. лв. публични средства по договори за строителство на големи инфраструктурни обекти. Тази сума можеше да набъбне над 4 млрд. лв., ако управлението на ГЕРБ не бе приключило през 2021 г., а следващите служебни и редовни правителства не бяха забавили процедурите.
Гвоздейков направи изненадваща рокада в НКЖИ
Служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков смени председателя на Управителния съвет на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. На мястото на Камен Диков, който самият Гвоздейков назначи миналата година, докато все още беше част от „Продължаваме промяната“ , застава Емилия Никова.
Испанската Patentes обжалва спирането на процедура за доставка на 20 push-pull влака
Испанската компания Patentes Talgo SL обжалва прекратяването на най-голямата поръчка, за над 1.2 млрд. лв., която трябваше да осигури доставката на 20 електрически push-pull влака. Процедурата бе прекратена с решение на служебния транспортен министър Георги Гвоздейков в средата на април, но компанията не е доволна от това.
АПИ започва да сключва договори по пътните мегатъргове на кабинета „Донев“
Агенция „Пътна инфраструктура“ ще сключи договори за пътно поддържане по търговете, стартирани преди една година от служебния кабинет „Донев“ на стойност над 3.6 млрд. лв. Въпреки че те бяха прекратени на два пъти с различни мотиви от старото ръководство, назначено от бившия регионален министър Андрей Цеков, в последните месеци Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Върховния административен съд (ВАС) са излезли с решения по част от тях. Компетентните органи са отхвърлили мотивите за стопирането им.
Авариен ремонт ограничава движението по „Дунав мост“ за 3 седмици
За период от 3 седмици движението по „Дунав мост“ при Русе ще бъде ограничено заради авариен ремонт на фуга. Реорганизацията ще действа от 13-и до 31 май и ще създаде затруднения в трафика. Преминаването през моста ще се регулира от сигналисти и Гранична полиция. Все още не е ясно кога ще започне основният ремонт, за който Агенция „Пътна инфраструктура“ сключи договор миналата година.
„До края на месеца“ започва разчистването на терена за Националната детска болница
След като миналата седмица служебният кабинет набързо одобри създаването на частна детска болница, а след това заради обществения отзвук служебният премиер Димитър Главчев отмени решението, в първия работен ден правителството побърза да обясни какво се случва с изграждането на Националната детска болница, която ще е държавна. До края на месец май стартира събарянето на старите сгради, намиращи се на терена в Горна Баня.
Търсенето на решения за справедлив преход продължава в Кюстендил
„Бранд Медия България“ ви кани на публично събитие в рамките на проекта „Преход на възможностите“, съфинансиран от Европейския съюз. Кръглата маса „Реализиране на възможностите – Кюстендил“ ще се проведе на 16 май в Община Кюстендил, пл. „Велбъжд“ № 1, град Кюстендил. Регистрацията започва в 11:00 ч., а откриването – в 11:30 ч.
Подкаст | Новият подход при трансграничните програми дава добри резултати
Смисълът на трансграничното сътрудничество е сближаването на хората от двете страни на границата. Основните трудности пред тези европейски програми са различните начини, по които хората приемат Европейския съюз, нивата на развитие в пограничните области. Те обаче се доказват във времето и създават не само по-добра комуникация между две страни, но дори и приятелство. Това коментира Тони Якимовски, ръководител на Съвместния секретариат в Кюстендил по трансграничната програма между България и Северна Македония, в подкаста „Преход на възможностите. Якимовски е част от дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ към Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).