Новините от седмицата: Заплати и пенсии стават приоритет; По-високи санкции за ЕРП-тата
Печалбата на банките в България започна да намалява и още
Какво се променя от 1 януари 2025 г.
За трети път в последните няколко години България започва новата година без приет бюджет и промени в данъчните закони. Това до известна степен ограничи фискалните промени, които влизат в сила от 1 януари 2025 г., но някои бяха заложени още от миналата година.
Кабинетът закърпва проблема с липсата на Бюджет 2025
Служебното правителство предлага нов законопроект, който да уреди събирането на приходите и извършването на разходите в държавния бюджет, докато Народното събрание не приеме финансовата рамка за 2025 г. Това е едно от решенията, които Министерски съвет взе на заседанието си в понеделник.
НОИ ще преведе пенсиите за януари, но не е ясно в какъв размер
Изплащането на пенсиите за януари тази година ще започне на 7-и (вторник) следващата седмица, увери Националният осигурителен институт (НОИ). Енигмата около размера на очакваните плащания обаче остава, тъй като към момента все още няма приет бюджет за 2025 г., а мненията кое законодателство да се приложи варират.
Заплатите и пенсиите стават приоритет №1 до приемането на Бюджет 2025
Разходите за заплати и за социални плащания, в т.ч. пенсии, стават пръв приоритет и ще се извършват в пълен размер, докато не бъде приет нов Бюджет 2025. Това е заложено в законопроекта на служебния кабинет относно извършването на разходи и събирането на приходи през текущата година.
Малинов иска по-високи санкции за ЕРП-тата при проблеми с тока
По-високи санкции, фиксирани разходи за инвестиции в мрежата и онлайн информационна платформа. Това са законодателните мерки, които Министерство на енергетиката ще предложи на Народното събрание след проблемите с електрозахранването в части от България по празниците. Те бяха представени от енергийния министър Владимир Малинов на брифинг след заседанието на Министерския съвет.
Цената на тока в България се вдига окончателно с 8.4%
Цената на тока за битовите потребители се повишава средно с 8.4% от 1 януари. Това става ясно от окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). То беше прието след закрито заседание на регулатора в сряда.
Малинов не знаел колко получава България от транзита на руски газ
Приходите от таксите, които „Булгартрансгаз“ получава за преноса на руски газ през разширението на „Турски поток“ през България, не са известни на служебния енергиен министър Владимир Малинов. Това става ясно от негов отговор на въпрос от депутата от ДБ Ивайло Мирчев.
Турция ще търси газ близо до икономическата зона на България
Сондажният кораб „Фатих“ започва проучвателни дейности в точка, близо до изключителната икономическа зона на България, в югозападната част на газовото находище „Сакария“.
„Поредна добра година, но не за всички“: Каква беше 2024-a за ИКТ сектора?
Бурна и контрастна, белязана от бума на изкуствения интелект. Така накратко може да бъде описана изтичащата година, видяна през призмата на технологичния сектор. Пулсът на световните тенденции не подмина България, но ритъмът му тук бе белязан от някои добре познати местни предизвикателства.
НСИ отделя ИКТ сектора от издателската дейност
От началото на новата година Националният статистически институт (НСИ) ще промени методологията си за събиране и представяне на статистически данни. От 1 януари 2025 г. секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) ще бъде обособен като самостоятелна икономическа дейност. Това решение подчертава нарастващото му значение за съвременната икономика на страната и неговия принос за иновациите и растежа.
Печалбата на банките в България започна да намалява
Печалбата на банките в България се сви за първи път от около четири години насам. За 11-те месеца от 2024 г. тя достигна 3.3 млрд. лв., което е с минималния 1% под същия обем от предходната рекордна 2023 г. Това е и втората година в стопанската история, в която банките отчитат над 3 млрд. лв. печалба.
Новата директива IRRD: Как Европа се подготвя за кризи в застраховането?
Нова европейска директива позволява на регулаторите да се намесят в дейността на застрахователите и презастрахователите, ако те са пред фалит. Целта е да се избегнат по-големи финансови шокове, които биха могли да имат значителни последици за застрахователния пазар на държавите членки в Европейския съюз (ЕС).
Само един изпълнител иска да ремонтира съветските трамваи в София
Само една оферта е подадена в обществената поръчка на „Столичен електротранспорт“ за пълно обновяване на 40 стари трамваи от съветските модели Tatra T6A2 и Tatra T6B5. Въпреки удължения срок само Консорциум „София Трам 2030“ е проявил интерес към търга на стойност 56 млн. лв.
Преди основния ремонт: Предстои ново обследване на Аспаруховия мост
В началото на тази година предстои ново обследване на състоянието на Аспаруховия мост във Варна. То ще се реализира съвместно с Университета по архитектура, строителство и геодезия и ще постави основата за подготовката на дългоочаквания основен ремонт на моста, става ясно от отговор на служебния регионален министър Виолета Коритарова.
Полша застана начело на ЕС: какво ще прави и как засяга България
Под мотото „Сигурността, Европа“ Полша застава начело на Съвета на Европейския съюз за следващите шест месеца. Основният ѝ фокус ще бъде да насочи вниманието на страните от Блока към укрепването на европейската сигурност и отбрана в период на несигурност, продължаваща война на континента и глобални сътресения.
Защо икономиката на Европа изостава толкова от САЩ?
2025 г. вещае нови предизвикателства за европейската икономика. Еврозоната – икономическият двигател на Европа – продължава значително да изостава от САЩ, а разликата е повече от фрапираща, ако се проследи динамиката на двете икономики през последните 25 години.
Джими Картър – фермер, президент на САЩ и нобелов лауреат за мир
Джими Картър, фермерът на фъстъци от Джорджия, който стана президент на САЩ и носител на Нобелова награда за мир и човешки права, почина на 100-годишна възраст този уикенд. Често активният му период след президентството бе считан за по-успешен спрямо времето му в Белия дом, като дори той го определя като „по-приятен“.