Новите селскостопански технологии ще спасят света от глад
В бъдеще средната класа ще расте и на пазара ще се появят стотици милиони хора, които ще имат по-високи изисквания към храната
Тъй като разходите за храна продължават да растат, предприемането на действия за подобряване на земеделските практики става все по-належащо. Селскостопанските технологии ще бъдат от ключово значение за изхранването на нарастващото глобално население, особено под принудата на изменението на климата, и това ги прави важна тема за инвеститорите.
Ще имаме население, което ще достигне 10 милиарда души“, каза Джей Джейкъбс, ръководител в BlackRock в САЩ, цитиран от Yahoo Finance.
„Ще имаме нововъзникващи потребители на пазара, които ще увеличат средната класа със стотици милиони хора, които ще изискват по-сложни протеини, месо, млечни продукти, органични зеленчуци. Това ще окаже голям натиск върху нашата хранителна система, независимо от това какво се случва в тази инфлационна среда днес.“
Според годишния доклад на PwC за климатичните технологии, инвестициите в рисков капитал при храните, селското стопанство и земеползването са достигнали 10.7 млрд. долара чрез 354 сделки между втората половина на 2020 г. и първата половина на 2021 г., което е ръст от 132% спрямо предходната година. В доклада се посочва, че прогнозите, които са в полза на северноамериканските и европейските пазари, са консервативни спрямо общите нива на инвестиции.
Въпреки отдръпването на технологичните акции и забавянето на вложенията в рисков капитал, Джейкъбс твърди, че инвеститорите са „в самото начало“ на закупуване на агротехнологии.
„Гледайки напред, храната е от съществено значение“, казва той. „На хората винаги ще им се налага да купуват храна... Така че това ни дава известна доза увереност и устойчивост в тази тема – че въпреки по-широката икономическа среда, ние все още сме много убедени, че това ще расте в бъдеще.“
Предизвикателства пред хранителната система
Тази година проблемът беше поставен много сериозно, след като цените на храните експлодираха. Индексът в САЩ през юни показа, че разходите за храна са се повишили с 9.1% на годишна база.
Инфлацията обаче не е ограничена до САЩ, като трудностите в хранителната верига създават сътресения в целия свят. Между март и април 2022 г. индексът на цените на хранителните стоки на Световната банка достигна рекордно високо ниво – скочи с 80% в сравнение с преди две години.
Буря от фактори, включително руската инвазия в Украйна, изменението на климата и прекъсванията на веригите на доставки заради коронавирусната пандемия, доведоха до „безпрецедентна глобална криза на глада“, според генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. Тя включва например поредица от гладни години в Сомалия, Йемен, и Южен Судан.
Ако проектираме 20 години напред, много от тези проблеми няма да бъдат решени“, каза Джейкъбс. „Всъщност, те се влошават. Изострят се много от предизвикателствата, които виждаме при нарастващото търсене на храни. Така че инвестициите в земеделски технологии трябва да се осъществят днес. Мисля, че рисковият капитал и публичните пазари осъзнават това. Ето защо ние отчитаме, че все повече пари влизат в тези стратегии.“
Със стресиращи фактори, като сушата и по-високите температури, които вече засягат добивите на земеделските култури и селскостопанските работници, стартиращите фирми се стремят да изградят устойчивост на хранителната система, като същевременно отделят по-малко отпадък и използват по-малко ресурси. Доклад от 2021 г., подкрепен от ООН, установи, че към 2015 г. хранителната система е отделяла над една трета от глобалните емисии на парникови газове, което показва, че секторът представлява сериозен риск, но и възможност, за климата.
Утрешните земеделски производители ще изглеждат много различни“, каза Джейкъбс. „Това са биоинженерни култури, които могат да бъдат по-устойчиви на суша. Това са технологични компании, които улесняват отглеждането на закрито, хидропониката, целогодишното вертикално отглеждане. Компаниите за роботика са тези, които помагат за обработката на нашата селскостопанска продукция.“
Ново проучване на Boston Consulting Group е установило ранни признаци на успех, особено за стартиращи компании като Beyond Meat и Impossible Foods, работещи върху алтернативни протеини.
Докладът разкрива, че алтернативите на растителното месо предлагат най-голяма печалба за парите на инвеститорите, когато става въпрос за намаляване на въглеродните емисии. Според анализаторите, ако месните алтернативи спечелят 11% пазарен дял от протеиновата категория до 2035 г., това би било еквивалентно на декарбонизиране на 95% от авиационната индустрия.
Има много нови епохи, разрушителни компании, които навлизат в пространството на агротехнологиите, които смятаме, че предоставят решенията за недостига на храна, който виждаме днес, и, честно казано, ще се справят с продължаващите проблеми, които виждаме, тъй като имаме нарастващо население и нарастваща средна класа, която изисква по-сложни храни“, каза Джейкъбс.