Ню Делхи „потъна“ в смог
Повече от милион индийци умират всяка година поради заболявания, свързани със замърсяването на въздуха
Ню Делхи „потъна“ в смог, затова тази седмица училищата и електроцентралите на въглища в индийската столица, останаха затворени, предава Euronews.
Строгите мерки бяха въведени за борба с влошаващото се замърсяване на въздуха, след разпореждане на Федералното министерство на околната среда.
Мерките идват на фона на обсъжданията във Върховния съд на Индия, относно блокирането на Ню Делхи, заради гъстия, сив смог, който продължава да обгръща града, особено сутрин. Правителството предприе редица действия, за да покаже на жителите, че се прави всичко възможно за овладяването на екологична криза, която тормози столицата от години.
Освен затварянето на училищата, Комисията за управление на качеството на въздуха разпореди спиране на строителните дейности до 21. ноември и забрани движението на камиони, превозващи стоки от първа необходимост. Сред мерките са и насърчаване на населението в Ню Делхи и съседните градове да работи от вкъщи, особено хората частния сектор.
Въпреки известното подобрение на въздуха в Ню Делхи през последните два дни, показанията за опасни частици тази седмица все още са до 7 пъти над безопасното ниво, отчитайки над 300 микрограма на кубичен метър в някои части на града. Световната здравна организация (СЗО) определя безопасното ниво за малките, отровни частици на 25 микрограма на кубичен метър.
Синоптиците предупреждават, че качеството на въздуха ще се влоши преди пристигането на студени ветрове следващата седмица, които ще издухат смога.
По-рано този месец нивата на качеството на въздуха паднаха до категорията „тежко“ в столицата и жителите бяха изправени пред сериозно замърсяване в продължение на няколко дни, което доведе до криза.
Защо Ню Делхи е един от най-замърсените градове?
Сред многото замърсени индийски градове, Ню Делхи оглавява списъка всяка година. Кризата се задълбочава особено през зимата, когато изгарянето на растителни остатъци в съседните държави съвпада с по-ниските температури, които улавят смъртоносен дим. Този дим се пренася до Ню Делхи, което води до скок в замърсяването в града, където живеят повече от 20 млн. души.
Емисиите от индустриалните предприятия, без технология за контрол на замърсяването, отпадъците от големите фестивали и праха от строителните обекти, също рязко се увеличават през зимните месеци.
Повече от милион индийци умират всяка година поради заболявания, свързани със замърсяването на въздуха, сочат проучвания.
Столицата често експериментира с ограничаването на броя на автомобилите на пътя за по-ниски емисии от превозни средства, използвайки големи оръдия против смог и спирайки строителната дейност. Но тези действия имат минимален ефект. Експертите казват, че подобни спешни мерки не са полезни в дългосрочен план.
Това се прави само, за да се гарантира, че ситуацията няма да се влоши. Но това не е "сребърен куршум", който просто ще се изстреля и ще прочисти въздуха веднага", казва Анумита Ройчовдури, изпълнителен директор в Центъра за наука и околна среда, изследователска и застъпническа организация в Ню Делхи.