Обещаващ и изгоден: Зелена светлина за черноморския енергиен кабел
БЕХ също може да се включи в проекта за „Зелен коридор“ с до 20% дял
Проектът за черноморски подводен кабел за доставка на зелена енергия в Европа е обещаващ и осъществим. Това е заключението на международно проучване за проекта, изготвено от италианската консултантска компания CESI и поръчано от Грузинската държавна електросистема с подкрепата на Световната банка.
Проектът за подводен кабел в Черно море е обещаващ и осъществим както от техническа, така и от икономическа гледна точка“, според проучването.
Става въпрос за проекта между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария, по който се планира изграждането на подводен енергиен кабел. Той ще транспортира зелена електроенергия, произведена в Азербайджан, през Грузия и Черно море до Румъния и след това до Унгария и останалата част от Европа. Това включва полагането на 1195 км подводен кабел Black Sea Energy с капацитет 1 GW.
През юни, тази година, Министерският съвет даде мандат на министъра на енергетиката „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) да се включи в проекта с до 20% акционерен дял. Официално страната ни все още не участва в проекта.
Проучването определи оптималните характеристики на електрическия кабел, изчисли стойността на строителството и извърши икономически анализ на проекта. Беше определено и предварително трасе за сухопътните и морските участъци на кабела и бяха изготвени план за изпълнение на проекта и стратегия за обществени поръчки. В него се описва и работата, необходима за извършване на геотехнически, геофизични, екологични и археологически проучвания на морското дъно.
Предпроектното проучване за енергийната инфраструктура започна през 2022 г. Оценки на въздействието върху околната среда и обществото, както и проучвания на морското дъно са планирани за 2025-2026 г. Очаква се амбициозният проект да бъде завършен до 3-4 години.
През май 2024 г. беше подписан меморандум между румънската Transelectrica и партньорски оператори от участващите страни - AzerEnerji (Азербайджан), Georgian State Electrosystem (Грузия) и MVM (Унгария) - за създаване на проектна компания. Новото съвместно предприятие, чието име все още не е обявено, ще бъде със седалище в Букурещ, Румъния.
Акционерите на Transelectrica на 12 август гласуваха в подкрепа на участието на компанията в акционерния капитал на ново съвместно предприятие, което ще бъде създадено заедно с енергийни оператори от Азербайджан, Грузия и Унгария, за да достави проекта за зелен енергиен коридор към Европа“, казаха от компанията.
Румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдуя каза, че за неговата страна новият интерконектор ще означава достъп до нов пазар, повишена сигурност за националната енергийна система и „в средносрочен и дългосрочен план по-екологична енергия на по-достъпна цена за всички румънци."
Подчертавайки значението на проекта, Европейската комисия планира да отпусне 2.3 милиарда евро за тази инициатива.