Облаците над българската икономика се сгъстяват
С изключение на пандемията толкова слаба есен статистиката не е отчитала от 2014 г. насам
Брутният вътрешен продукт на България през четвъртото тримесечие на 2022 г. се е увеличил с 2.1% спрямо същия период на миналата година. Експресните данни на Националния статистически институт (НСИ) показват още, че икономиката през есента и началото на зимния сезон, който се оказа с меко време, е нараснала с 0.5% спрямо летния период. НСИ регистрира увеличението на фона на политическа криза в страната и на все повече признаци за влошаване на външната икономическа среда.
Растежът на българската икономика за последното тримесечие на миналата година е значително под стойностите за същото тримесечие на 2021 г., което бе едно от най-силните от 2008 г. насам.
Данните показват, че ръстът на БВП на България се е забавил съществено спрямо лятото, когато реалният брутен вътрешен продукт се увеличи с 3.3% спрямо съпоставимия период година по-рано.
Експресните оценки са най-ранната картина за развитието на българската икономика. Справка на Economic.bg показва, че годишният ръст на икономиката през последните три месеца на миналата година е най-слабият от първото тримесечие на 2020 г., когато пандемията вече оказваше влияние върху икономическата активност.
С изключение на пандемията толкова слаба есен пък статистиката не е отчитала от 2014 г. насам около фалита на Корпоративна търговска банка.
Според данните на статистиката крайното потребление – на правителството и на домакинствата в България – расте с 4.7% на годишна база, което е значително забавяне спрямо третото тримесечие въпреки, че последните три месеца от годината се характеризират с повече разходи около празничния декември месец и с по-големи разходи на правителството, което в последните месеци на всяка година наваксва с изоставането по някои разходни пера.
Бруто образуването на капитал или инвестициите в България намалява с 3.3%, а вносът на стоки и услуги значително изпреварва износа – с 10.7% срещу 7.2%. Изминалата година бе рекордна както за износа, така и за вноса с помощ от инфлацията, но данните за декември от миналата седмица показват, че облаците над търговията започват да се сгъстяват заради свиването на икономиката в търговските партньори на България, както и заради забавящата се инфлация в региона.
В сега представените данни липсват детайли за отделните компоненти на потреблението – дали разходите на домакинствата или правителството са нараснали повече. Такива подробности ще има с първата ревизия на данните, която се очаква на 8 март. Тогава се очакват и данни за ръста на икономиката за цялата 2022 г. Очакванията са той да бъде в диапазона между 3.4% (прогноза на БНБ) до 3.9% (прогноза на Европейската комисия).
В Европа
По-късно във вторник дойдоха и данните от Евростат, които показаха, че въпреки забавянето на икономиката си, България се намира сред горната половина на ниво Европейския съюз по ръст на БВП. По-висок ръст от България се отчита само в шепа страни – Ирландия, Кипър, Румъния, Дания, Нидерландия.
Свиване на икономиката на годишна база в края на миналата година се наблюдава само в Литва и Швеция, а на тримесечна – в половината европейски страни, включително Чехия, Германия, Италия, Унгария, Полша и Финландия. Данни за някои страни липсват.