Очаква се свръхголямо увеличение на лихвите от Фед
Данните за инфлацията през юни изненадаха неприятно централната банка, а залозите вече са за вдигане със 100 базисни пункта
Федералният резерв на САЩ ще засилва битката си с рекордната инфлация, която е на 40-годишен връх, със свръхголямо увеличение на лихвения процент този месец. Такива са очакванията след мрачните данни за ръста на потребителските цени за юни, представени в сряда. От тях стана ясно, че ценовият натиск се ускорява.
„Всичко е в ход“, каза президентът на Федералния резерв на Атланта Рафаел Бостик пред репортери във Флорида, попитан за тази възможност.
Той каза, че докладът за инфлацията все още се проучва, но
числата показват, че траекторията не се движи по положителен начин. Колко трябва да се адаптираме е наистина следващият въпрос.“
Бостик бе сред множеството централни банкери през последните седмици, които сигнализират, че подкрепят второ поредно увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта на предстоящата им политическа среща на 26 – 27 юли.
Но след като данните от сряда показаха, че нарастващите разходи за газ, храна и наеми водят до повишаване на индекса на потребителските цени с 9.1% на годишна база, възгледите може да се променят и вече да се мисли з апо-голямо увеличение – със 100 базисни пункта (1 пр. пункт).
Според анализ на договорите от CME Group търговците на фючърси, обвързани с основния лихвен процент на Фед, залагат с почти 80% вероятност именно за пълно процентно увеличение.
Очакването, че Фед ще стане по-агресивен, за да спре инфлацията, предизвиква тревога, че политиците ще отидат твърде далеч и ще спрат икономическия растеж. Доходността на дългосрочните държавни облигации падна, което направи т.нар. инверсия на кривата на доходността най-изразената от повече от 20 години насам. Обръщането се разглежда като предвестник на икономически спад, защото предполага, че инвеститорите залагат на забавяне на растежа.
Докладът за индекса на потребителските цени през юни беше истинска катастрофа за Фед“, пише Тим Дуй от SGH Macro Advisors. „Задълбочаващата се инверсия на кривата на доходността е крещяща рецесия и Федералният резерв даде да се разбере, че дава приоритет на възстановяването на ценовата стабилност пред всичко останало.“
Други централни банки също усещат горещината. Канадската централна банка повиши в сряда своя референтен лихвен процент със 100 базисни пункта в опит да укроти растящата инфлация – изненадващ ход и най-резкият от почти 24 години насам.
Заплахата от рецесия нараства
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл и други политици стават все по-притеснени, че очакванията на бизнеса и потребителите за бурни увеличения на цените могат да се утвърдят. Те показаха, че ще реагират бързо, когато данните се влошат.
Преди заседанието си от юни Фед сигнализира за движение с 50 базисни пункта, преди да се завърти в последната минута до увеличение със 75 пункта на фона на по-лошия от очаквания доклад за инфлацията за май.
Устойчивостта на толкова висока инфлация и резките ходове на централната банка, необходими за нейното потушаване, засилват страховете, че рецесията е на хоризонта.
Проучване на Фед, публикувано тази седмица въз основа на моделиране на доходността на пазара на облигации, поставя шанса за рецесия през следващата година на около 35%, ако Фед се придържа към очаквания основен курс на повишаване на лихвените проценти.