Ограничават таксите на частните съдебни изпълнители
Те не могат да надвишават размера на задължението, решиха депутатите
Депутатите приеха ограничения върху размера на таксите, събирани от частните съдебни изпълнители. Със 141 гласа "за", 1 "против" и трима въздържали се, мнозинството прие поправките в Закона за ЧСИ, които бяха представени и защитени основно от Мая Манолова. По същество промените предвиждат намаляване на таксите, събирани от частните съдебни изпълнители, предаде БГНЕС.
В законопроекта е записано, че сборът на всички такси по изпълнението не може да надвишава размера на задължението. Другата промяна на БСП урежда, че в случаите, когато длъжникът сам плати задължението си изцяло или частично в срока на връчената му покана за доброволно изпълнение, пропорционалната такса върху платената сума се събира в половин размер.
В мотивите си към законопроекта от БСП посочват, че принудителното изпълнение трябва да гарантира както удовлетворяване вземането на кредитора, така и защитата на правата и интересите на длъжника. С въвеждането на частното съдебно изпълнение държавата делегира всички правомощия по съдебното изпълнение на частни лица - частни съдебни изпълнители, посочват от опозицията.
Според Манолова задължението на длъжника да понесе разноските по делото е европейски стандарт, но у нас понякога размерът на таксите, които се събират, значително надвишават самия дълг.
Преди гласуването на това предложение мнозинството в пленарна зала отхвърли и друг законопроект за промени в Закона за частните съдебни изпълнителни, изготвен от "Атака". Промяната на Волен Сидеров и хората му беше изключително кратка и радикална - отмяна на Закона за частните съдебни изпълнители, а с това и на тази фигура изобщо. Това предложение бе подкрепено единствено от вносителите и от независимия депутат Велизар Енчев.