„Огромната експанзия“ на Индия ще движи световната икономика
До няколко години икономиката на страната ще надхвърли 7 трлн. долара и ще изпревари Япония
Звездната икономическа перспектива пред Индия заедно със силните прогнози за някои страни от Югоизточна Азия ще бъдат важни двигатели за глобалния растеж. Това прогнозира S&P Global Insights, цитиран от CNBC.
Азиатско-тихоокеанският регион е „ключов двигател“ за глобалния икономически растеж не само в близко бъдеще, но и в дългосрочен план, каза главният икономист на S&P Global за Азиатско-тихоокеанския регион Раджив Бисуас на годишната енергийна конференция APPEC.
Когато погледнем към следващото десетилетие, наистина очакваме Азиатско-тихоокеанският регион да бъде най-бързо развиващият се в световната икономика“, каза той, отбелязвайки, че сред ключовите светли примери са Индия, Индонезия, Филипините и Виетнам.
„Мащабно разширяващата се индийска икономика, както и много благоприятната перспектива в Югоизточна Азия – където очакваме да продължи доста силен растеж в някои от икономиките, особено Индонезия, Филипините, Виетнам – ще бъдат сред най-бързо развиващите се в света нововъзникващи пазари през следващото десетилетие“, каза Бисуас.
Ръстът на БВП на Виетнам през второто тримесечие нарасна с 4.14% спрямо предходната година, по-бързо от растежа с 3.28% през първото тримесечие. Най-голямата икономика в Югоизточна Азия – Индонезия – се разшири с 5.17% на годишна база през тримесечието до юни. От друга страна, филипинската икономика нарасна с 4.3%, което надхвърли очакванията на Reuters за ръст от 6%.
Икономиката на Индия нарасна със 7.8% през тримесечието до юни, отбелязвайки най-бързия темп на растеж от една година.
Индия всъщност е много стабилна... инерцията в икономиката изглежда наистина доста силна в момента“, каза главният икономист на S&P Global.
Той повтори прогнозата на компанията, че Индия ще надмине Япония и ще стане третата по големина икономика до 2030 г., като се очаква БВП на страната да нарасне от 3.5 трилиона долара през 2022 г. до 7.3 трилиона долара до 2030 г.
Растежът на целия Азиатско-тихоокеански регион се очаква да се засили от 3.3% миналата година до 4.2% през тази, според прогнозите на S&P.
През следващото десетилетие очакваме около 55% от общото увеличение на световния БВП да дойде от Азиатско-тихоокеанския регион“, каза Раджив Бисуас.
Къде остават САЩ и Китай?
САЩ ще продължат да са важен двигател на глобалната икономика, отчитайки 15% от световния растеж през следващото десетилетие, каза Бисуас.
Китай също ще продължи да играе централна роля, като ще допринесе за около една трета от общото увеличение за същия период. Бисуас обаче отбеляза, че възстановяването на Китай е по-слабо от очакваното и „импулсът на растежа страда“.
Втората по големина икономика в света отчете множество недобри икономически данни, които като цяло не се очакваха.
S&P прогнозира, че глобалният растеж ще достигне 2.5% през тази и следващата година.