Оръжейните фирми търсят инженери
През 2014 г. износът на спецпродукция нараснал двойно спрямо последните 3 години
Необходимостта от инженери за българската отбранителна промишленост и тясно сътрудничество с висшите училища, които могат да ги подготвят - тези теми обсъдиха днес заместник-министърът на икономиката Любен Петров и представители на български оръжейни фирми. В момента тези тесни специалисти са малко и браншът изпитва затруднения в намирането им, което възпрепятства производствените процеси, споделиха оръжейниците.
Срещата се проведе на българския щанд на Международното изложение за отбранителната индустрия DSEI The World Leading Defence & Security Event, което се провежда в Лондон.
В изложението участват българските компании „КИНТЕКС“ ЕАД, гр. София, „АРСЕНАЛ“ АД, гр. Казанлък, „ДУНАРИТ“ АД, гр. Русе, ОПТИКОЕЛЕКТРОН ГРУП“ АД, гр. Панагюрище, „ОПТИКС“ АД, гр. Панагюрище, „САМЕЛ-90“ АД, гр. Самоков, ИНСТИТУТ ПО МЕТАЛОЗНАНИЕ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ „АКАД. А. БАЛЕВСКИ” С ЦЕНТЪР ПО ХИДРОАЕРОДИНАМИКА – БАН, гр. София. Всички те са членове на Сдружение „Българска отбранителна индустрия” /СБОИ/. Това е единствената българска организация, приета за член на Европейската асоциация на индустриите, работещи в областта на отбраната, сигурността и аерокосмическите технологии /ASD/.
В рамките на изложението в Лондон заместник-министър Любен Петров разговаря с Ник Гиър, директор „Международна политика по сигурността“ в Британското министерство на отбраната. Двамата обсъдиха възможностите за коопериране между фирми от отбранителната индустрия на двете страни. Заместник-министър Петров отправи покана към британските партньори да посетят България с цел установяване на двустранно сътрудничество.
Заместник-министърът и представители на СБОИ проведоха среща и с Йън Уотсън, директор „Международно сътрудничество” на Британската асоциация на отбранителната индустрия и сектор сигурност /ADS/. Той заяви готовността за партньорство и сътрудничество с български фирми от военно-промишления комплекс. От своя страна заместник-министър Петров изтъкна високото качество на производството в българската отбранителна индустрия и подчерта, че едно бъдещо сътрудничество между британски и български фирми би спомогнало за реализацията на уникални български продукти на трети пазари.
Българската отбранителна индустрия притежава технологични възможности и потенциал за производството на продукция в областта на лекото въоръжение, боеприпасите, оптиката, отделни направления на комуникациите, акумулаторни батерии, ремонта на военна техника и средства за индивидуална защита.
През 2014 г. износът на продукти, свързани с отбраната е за 404 млн. евро, което е двойно спрямо периода 2010-2013 г. Това се дължи на провежданата от българските компании активна маркетингова политика, съобразена с особеностите на външните пазари на отбранителни продукти, както и на разработваните нови конкурентноспособни изделия, на активизиране на сътрудничеството с традиционните партньори и намиране на нови.