ЕП одобри първия в света всеобхватен закон за изкуствения интелект
Със своя закон за AI Европейският съюз задава тона за контрол върху авангардната технология в западния свят
Европейският парламент одобри първата в света цялостна рамка за ограничаване на рисковете от изкуствения интелект (AI). Днешната стъпка приближава Европейския съюз до окончателното въвеждане на най-всеобхватните предпазни мерки в бързо развиващия се свят на тази авангардна технология.
Ррегулацията идва в момент, когато секторът бележи експлозивен растеж, който води до огромни печалби, но също така поражда опасения относно пристрастията и предразсъдъците, присъщи за технологията, неприкосновеността на личния живот и дори бъдещето на човечеството.
В този ред на мисли Законът за изкуствения интелект (AI Act) е определян като забележителен набор от правила, които предвид липсата на законодателство в САЩ могат да зададат тона на начина на управление на технологията в западния свят. Приемането му идва на фона явен дисбаланс в мненията – от една страна са компаниите, които се притесняват, че заложените мерки отиват твърде далеч, а от друга са анализаторите и регулаторите, според които законът не е достатъчен.
„Ние излагаме обща европейска визия за бъдещето на тази технология: такава, в която AI е по-демократичен и безопасен“, заяви евродепутатът Ева Майдел тази седмица, „но също така, надявам се, и по-конкурентоспособен – ако е направен правилно.“
Законът за изкуствения интелект се базира на класифициране на продуктите според риска. Създателите му смятат, че той ще помогне за това технологиите да станат по-ориентирани към човека.
Законът за изкуствения интелект не е краят на пътя, а отправна точка за ново управление, изградено около технологиите“, отбелязва евродепутатът Драгош Тудораче.
Той също така поставя ЕС в челните редици в света по отношение на борбата с потенциалните рискове, свързани с AI.
Кой къде се намира по отношение на AI законите?
Китай вече е въвел множество закони за AI. През октомври 2023 г. президентът на САЩ Джо Байдън пък анонсира изпълнителна заповед, която изисква от разработчиците на AI да споделят данни с правителството. ЕС обаче отива още по-далеч.
„Приемането на AI Act бележи началото на нова ера в областта на изкуствения интелект и неговото значение не е преувеличено“, казва Енза Янополо, главен анализатор във Forrester, цитирана от BBC.
Законът за AI на ЕС е първият и единствен в света набор от задължителни изисквания за намаляване на рисковете, свързани с AI“, добави тя.
По думите ѝ това ще превърне ЕС във „фактически“ световен стандарт за надежден AI, като остави всички останали региони, включително Обединеното кралство, да „догонват“.
През ноември 2023 г. Обединеното кралство бе домакин на среща на високо равнище по въпросите на безопасността на AI, но не планира законодателство по подобие на Закона за изкуствения интелект.
Прочетете още
- „Оформя се нов елит – технологичен“: Възходът на AI е неизбежен, промените също
- „Колосално неразбиране“: Какъв всъщност е замисълът на BgGPT?
- „Неизбежност“ в епохата на AI: Или най-важната битка, която ни предстои
Как ще работи Законът за AI?
Основната идея на закона е да регулира изкуствения интелект въз основа на потенциала му да причинява вреди на обществото. Колкото по-висок е рискът, толкова по-строги са правилата.
Приложенията на AI, които представляват „явен риск за основните права“, ще бъдат забранени – като например някои, които включват обработка на биометрични данни.
Системите на AI, считани за „високорискови“, като например тези, използвани в критичната инфраструктура, образованието, здравеопазването, правоприлагането, управлението на границите или изборите, ще трябва да отговарят на строги изисквания.
Услугите с нисък риск, като например филтрите за спам, ще се сблъскат с най-леката регулация. Според законодателите на ЕС повечето AI услуги всъщност ще попаднат в тази категория.
Законът също така създава разпоредби за справяне с рисковете, породени от системите, които са в основата на генеративните инструменти за изкуствен интелект и чатботовете, като ChatGPT на OpenAI.
Те ще изискват от производителите на някои от т.нар. системи за AI с общо предназначение, които могат да бъдат използвани за различни задачи, да бъдат прозрачни по отношение на материалите, използвани за обучение на техните модели, както и да спазват законодателството на ЕС в областта на авторското право.
Преди гласуването Туродаш заяви пред репортери, че разпоредбите за авторското право са били една от „най-силно лобираните“ части на законопроекта.
OpenAI, Stability AI и гигантът в областта на графичните чипове Nvidia са сред няколкото фирми за изкуствен интелект, срещу които са заведени съдебни дела във връзка с използването на данни за обучение на генеративни модели.
Някои художници, писатели и музиканти твърдят, че процесът на „извличане“ на огромни обеми данни, включително потенциално техни собствени произведения, от почти всички краища на интернет нарушава законите за авторското право.
Въпреки днешното ключово гласуване европейският AI Act все още трябва да премине през още няколко етапа преди официално да стане закон.
Юристите-лингвисти, чиято работа е да проверяват и превеждат законите, ще прегледат текста му, а Европейският съвет, съставен от представители на държавите членки на ЕС, също ще трябва да го одобри. Очаква се това да бъде формалност.
В същото време предприятията ще търсят начини да се съобразят със законодателството.
Кирстен Рулф – бивш съветник на германското правителство, а сега партньор в Boston Consulting Group – казва, че досега повече от 300 фирми са се свързали с нейната компания.
Те искат да знаят как да мащабират технологиите и да получат стойност от изкуствения интелект“, коментира тя пред BBC. „Предприятията се нуждаят и искат правна сигурност.“