Оставки в Здравната каса сплотяват управлението на страната
Коалиционните партньори от ГЕРБ и ПП-ДБ и подкрепящите ги от ДПС одобриха на първо четене „най-добрият за последните 15 години“ бюджет на Касата
В бюджета на Националната здравноосигурителна каса няма драматични реформи заради нестабилната политическа обстановка. Драстични промени биха разклатили и без това неработещото добре здравеопазване“.
Така депутатът от „Демократична България“ Александър Симидчиев коментира проектобюджета за здраве за следващата година.
Думите му бяха изказани на метри от извънреден брифинг на ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“, на който Христо Иванов, Бойко Борисов и Асен Василев обявиха, че за да се охлади напрежението между политическите сили, управителят на Здравната каса Станимир Михайлов, предложен от ПП-ДБ, и подуправителят Момчил Мавров, предложен от ГЕРБ, ще подадат оставки.
Това се случва, след като в четвъртък Мавров бе избран за подуправител само с гласовете на ГЕРБ и ДПС и със силно негодувание от страна на ПП-ДБ. Тогава Кирил Петков посочи, че има доклад на ДАНС в парламента, „който говори срещу Мавров“ и има съмнения за лобизъм в полза на частни болници.
Оставките на управлението на Здравната каса идва в опит за разбирателство за управлението на страната, конкретно за подписване на механизъм за взимане на решения и назначенията в регулаторите, нещо като коалиционно споразумение.
За бюджета
Иначе проектобюджетът на Здравната каса е рекорден за поредна година. Той бе приет на първо четене в пленарна зала в петък с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Предвидените приходи са в размер на 8.2 млрд. лв. Здравната вноска се запазва на 8%, а ръстът на постъпленията се дължи на по-високите заплати.
За поредна година се увеличават средствата за извънболнична помощ. По време на заседанието в парламента обаче най-острата критика към проекта бе, че в него няма никакви реформи и политики за разрешаване на проблемите в здравеопазването.
С проектобюджета се предлага също така министърът на здравеопазването, в качеството му на Централен орган за покупки в сектор „Здравеопазване“, да бъде заменен с управителя на НЗОК по отношение провеждането на процедури по Закона за обществените поръчки за лекарствените продукти, предназначени за лечение на злокачествени заболявания в условията на болнична медицинска помощ, и лекарствени продукти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии.
От ГЕРБ не са съгласни и между двете четения на законопроекта ще искат отпадане. Според тях това е отстъп от отговорност.
Министърът на здравеопазването пък описа проектобюджета като „най-добрият за последните 15 години“.