От най-умната тенджера до автоматично червило: IoT завладява CES 2023
В графата „Интернет на нещата“ влизат всевъзможни предмети, но свързани в мрежата и с някаква форма на интелигентност
Започналото вчера най-голямо изложение за потребителска електроника в света Consumer Electronic Show отдавна не е просто събитие за представяне на нови компютри, периферия и телефони. През последните години изданията на форума са притегателен център за компании от всевъзможни сектори на икономиката – от автомобилите, през домакинските електроуреди, до дрехи, медицински продукти и какво ли още не. Затова и не е случайно, че тук можете да видите не по-малко нови леки коли, отколкото на някой автосалон например.
Преди години известният рисков инвеститор Марк Андрийсън прогнозира, че софтуерът изяжда света и резултатите са налице – днес каквото и да произвеждате, става все по-вероятно да се окажете в бизнеса с дигитални продукти. Особено показателно за тази тенденция е развитието на т.нар. „Интернет на нещата“ (Internet of Things – IoT) – концепция, включваща всевъзможни предмети около нас, но с добавена свързаност и някаква интелигентност. Ето и някои от най-интересните IoT продукти, представени на провеждащото се в САЩ изложение.
Фурна за изкуствен интелект предава на живо какво и как се готви
На тазгодишното издание на CES Samsung очаквано направи редица анонси при интелигентните домашни електроуреди – нова пералня, сушилня и фурната за стена Bespoke AI Oven. Именно последната привлече интереса със своя 7-инчов екран, множество сензори, камера и най-вече с вградения си изкуствен интелект. Чрез него фурната може да разбере какво готвим и да предложи оптимални настройки, както и да изпрати известие, за да ни предупреди, че храната може да изгори. Можем да следим процеса с помощта на екрана или чрез приложението SmartThings, което на практика може да се превърне в пълноценно дистанционно управление на фурната. А в ерата на снимането на храна може би най-любопитната опция е възможността да предаваме на живо видео, което показва как готвим.
Автоматично червило за хора с ограничена подвижност
Един типичен пример за навлизането на други браншове – в случая козметичната индустрия – в технологичното изложение е компанията L’Oréal. Тя използва тазгодишното CES шоу, за да представи своя автоматизиран апликатор за червило, предназначен за хора с ограничена подвижност на дланите и ръцете. Той се нарича HAPTA и представлява ръчно, моторизирано устройство, базирано на технология от Verily – дружество, което е собственост на Alphabet. Системата разполага с интелигентни контроли за движение и адаптивни приставки, за да позволи прецизно приложение с помощта на 360 градуса ротация и 180 градуса гъвкавост. Тя може да издържи един час с едно зареждане на батерията, което е достатъчно за десеткратно използване на апликатора. Зарежда се напълно за три часа.
Пулсираща възглавница успокоява чрез прегръдка
Fufuly е интелигентна възглавница, която може да намали безпокойството на прегръщащия я. Създадена е от японската компания Yukai Engineering, която преди години представи друга умна възглавница с котешка опашка – продукт, който бързо се превърна в хит в някои страни. Fufuly всъщност има реално медицинско въздействие. Докато прегръщаме странното нещо, то стимулира тялото ни да диша по-бавно и по-дълбоко. Не съм предполагал, че ще напиша следващите думи, но възглавницата има три режима на работа – редовен, дълбок и такъв, базиран на техники за релаксиращо дишане.
Ако не вярвате, че в създаването на възглавничката е вложена много наука, имайте предвид, че тя е разработена в партньорство с Токийския университет, в рамките на негово изследване на ритмичната синхронизация между индивиди и обекти. Същото явление, което спомага и за нашето успокояване, докато държим бебе или домашен любимец.
Запознайте се с най-умната тенджера
CookingPal представи на CES 2023 нещо, което нарича най-умната тенджера под налягане на планетата. Тя се нарича Pronto и включва осем вида битови уреди в едно. Според създателите, това е първата тенджера под налягане с фиксиран капак с панти, система за автоматично освобождаване на налягането и приставка за фритюрник. Разполага с купа с капацитет шест литра, сензори за безопасност и автоматично освобождаване на налягането с превключвател на пара, за да защити своите собственици. Може да се използва за сотиране, бавно готвене, задушаване, ферментиране, дезинфекция, поддържане на храната топла и дори за претегляне на тежестта. Процесът на готвене може да се управлява чрез мобилното приложение на CookingPal. Освен това тенджерата разполага и с 4.3-инчов цветен екран и може да се интегрира с платформата Smart Kitchen Hub, която осигурява достъп до стотици рецепти, инструкции и уроци от водещи готвачи.
AI хранилка за колибрита
Bird Buddy е още един нетипичен участник в CES, който идва по-скоро от друг бранш – хранилките за птици. На щанда на компанията на тазгодишното изложение можем да открием интелигентна хранилка за колибрита с вграден изкуствен интелект. Тя всъщност може да идентифицира 350 вида животни, а сензорът за движение ни уведомява какво се случва в близост до устройството. Хранилката може да се разглобява на две части за по-лесно почистване, камерата може да се сваля, когато се нуждае от зареждане. Сред екстрите са също соларен покрив, който обаче се продава отделно.