Отлагат стрес тестове на застрахователи и пенсионни фондове
Нито една страна не е правила оценка на три сектора едновременно
Стрес тестовете на застрахователните дружества и пенсионните
компании се отлагат с три месеца. По закон те вече трябваше да са започнали на
1 април, а проверката цели да свали съмненията за нередности и да провери
стабилността в двата финансови сектора.
Заради слаба подготовка на регулаторните органи оценката ще се забави с над 3 месеца. Оказва се, няма и достатъчно одитори за това.
Прегледът трябва да провери колко са стабилни и как и къде инвестират парите за пенсии и застраховки 80 дружества - 27 пенсионни фондове и 53 застрахователни компании. Става въпрос за почти 15 милиарда лева, предава БНТ.
Председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова коментира, че повечето от тях в момента са ангажирани със стрес тестовете на банките и не е възможно при наличния им експертен персонал и потенциал да извършат стрес тестове и на застрахователните компании. Според нея, всички останали причини са спекулации: „Това беше единственият възможен компромис, ако не искахме да занижаваме критериите“, добави тя.
Според Ангел Джалъзов - зам.-председател на Комисията за финансов надзор това което се прави към днешна дата е прецедент е, т.е. на 100% прегледа активите на банковия и небанковия сектор досега никъде не е бил правен.
Общият извод от отлагането на стрес тестовете е, че сме се надценили - нито една страна, никога, не е правила оценка на три сектора - банков, застрахователен и пенсионен - по едно и също време. Според част от застрахователните компании регулаторът е този, който е пресирал проверката.
Според Асен Христов - предс. на Надзорния съвет на застрахователна компания си вкарваме автогол като твърдим пред цяла Европа, че в България има проблем, без да има такъв.
Николай Марев - изп. директор на пенсионно дружество коментира, че би било много жалко, ако в крайна сметка се окаже че има някакъв проблем а КФН не го е идентифицирала и съответно поправила.
Спекулации или не, освен липсата на одитори се оказва, че няма яснота как ще се проверяват дружествата. Избраната одиторска компания не е изготвила методологията на работа, за която държавата задели 1,6 милиона лева за нея. За застрахователния сектор не са изготвени и редица наредби за прилагане.
Така проверките всъщност измениха първоначалната си цел. Уж трябваше да разсеят съмненията за нередности, а отлагането им породи още въпросителни.
Сагата с проверките започна преди повече от година с едно писмо на големите пенсионни дружества - в него те изразиха съмнения как техни конкуренти използват пазарни манипулации , за да завишат доходността си. Повдигна се и проблемът за липсата на достатъчен контрол върху инвестициите между свързани лица.
Ангел Джалъзов коментира още, че „няма как една част от този сектор да бъде изключена, било пенсионните дружества било застрахователните компании“.
Борислав Богоев - бивш зам.-председател на Комисията за финансов надзор добавя, че „до края на годината ние няма да видим едни читави нормални стрес тестове, причината е следната ние имаме един изключително безхаберен надзор в момента.“
Засега от КФН са категорични, че повторно отлагане няма да има. Резултатите от прегледа ще са готови на 1 декември. За да са законни тестовете обаче парламентът първо трябва да гласува новите срокове.