Парализиран пациент използва чипа на Илон Мъск, за да играе шах с мисълта си (видео)
Neuralink пусна клип, в който първият ѝ пациент демонстрира как играе онлайн шах само със силата на мисълта си
Човек, парализиран от раменете надолу, демонстрира как играе онлайн шах със силата на мисълта си благодарение на имплантиран в мозъка си чип. Става дума за първия пациент на стартъпа за неврологични изследвания и технологии Neuralink на Илон Мъск.
Компанията публикува деветминутен видеоклип, в който се вижда как мъж движи курсора на мишка по екрана на лаптоп с помощта единствено на мисълта си. Кадрите показват как той играе шах и изключва музиката на компютъра.
След дълги разработки и експерименти Neuralink успя за първи път да имплантира своя чип в мозъка на пациент по-рано тази година. Досега пациентът не бе идентифициран. Във видеото от тази седмица мъжът се представи с името Ноланд Арбо и сподели, че е на 29 години и че е загубил всичките си движения и усещания в ръцете и краката след инцидент при гмуркане преди около осем години.
Арбо каза, че е доволен от импланта, тъй като преди това е разчитал на палка за уста за определени задачи. На видеото не се виждат никакви външни устройства или проводници.
Всичко се извършва с помощта на мозъка ми. Ако всички виждате как курсорът се движи по екрана, това съм аз. Доста е готино, а?“, каза той.
До него на видеото се вижда служител на Neuralink.
Видеото нарежда Neuralink сред една от поне трите компании, които са публикували доказателства за функциониращ мозъчен имплант. Другите две, Blackrock Neurotech и Synchron, имат дългогодишна преднина пред стартъпа на Мъсл. Всяка от трите компании има различен подход, а сферата привлича и други играчи да влязат в надпреварата.
Neuralink пусна видеоклипа в платформата X на Мъск около два месеца, след като милиардерът съобщи, че компанията е имплантирала устройство в човек за първи път.
— Neuralink (@neuralink) March 20, 2024
Видеото е резултат от десетилетия изследвания на лекари и невролози в областта, известна като мозъчно-компютърни интерфейси или BCI. Лекарите имплантираха първото интерфейсно устройство през 2004 г. То е известно като масива на Юта заради мястото, където е изобретено, а негова версия сега се използва от Blackrock Neurotech.
Neuralink получи както широка публичност, така и сериозен контрол, отчасти заради Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, който е сред най-богатите хора в света.
Досега стартъпът не е предоставил кой знае колко информация за технологията си, а основните съобщения идват в кратки изявления в профила на Мъск в X. През май Neuralink получи одобрение от Администрацията по храните и лекарствата за първото си клинично проучване върху хора.
Учени, които са работили по технология за лечение на определени увреждания чрез въздействие върху нервната система на организма, заявиха пред NBC News, че Neuralink изглежда е постигнала значителни успехи, но отбелязаха, че изпитването на компанията е в ранен стадий и че не е публикувана много информация.
През 2021 г. един от съоснователите на Neuralink напусна компанията, за да основе конкурентна компания – Precision Neuroscience. Тази компания започна клинично проучване при хора миналата година.
Във видеоклипа на Neuralink Арбо разказва за процеса, през който е преминал, за да се обучи да използва устройството, имплантирано в мозъка му от лекарите през януари. С времето, казва той, движението на компютърния курсор се е превърнало във втора природа за него.
„Просто ми стана интуитивно да започна да си представям как курсорът се движи. Беше като да използвам Силата върху курсора и можех да го накарам да се движи, където си поискам“, каза той, използвайки препратка към „Междузвездни войни“.
Всеки ден сякаш научаваме нови неща“, каза той.
Целта на Neuralink е да свърже човешките мозъци с компютри, за да помогне за справяне със сложни неврологични състояния. Арбо определя операцията като „изключително лека“. Каза още, че е използвал мозъчния имплант, за да играе видеоиграта Civilization VI.