Париж въведе забрана за строителство на високи сгради
Градският съвет гласува за ограничаване на височината на новите сгради в центъра до 37 м
Френската столица въведе „Местен план за градоустройство“ (PLU), който ограничава височината на новите сгради в центъра – до 12 етажа, или 37 метра, съобщава Euronews. Въпреки че е дом на една от най-емблематичните високи сгради в света – Айфеловата кула – Париж отдавна се бори да остане град с ниско строителство.
И може би най-накрая успя да постигне тази цел този месец. Според поддръжниците на Плана, той ще насърчи по-екологично строителство.
Въпреки че някои строителни предприемачи се опитаха да направят френската столица да изглежда повече като Лондон, чийто силует стана по-висок през последните години, много парижани отхвърлиха тези искания за планиране.
Парижкият бизнес район La Défense всъщност може да се похвали с редица небостъргачи. В 13-и и 15-и район също има редица високи сгради. Но центърът на града е „зона, забранена за високи сгради“.
В някои части на столицата още през 1977 г. бяха наложени ограничения на височината за новите сгради от 37 метра. Тази забрана дойде, след като беше построена противоречивата 209-метрова кула "Монпарнас", която беше завършена през 1973 г. Някои парижани се оплакваха, че монолитната кула не се вписва в пейзажа на града им.
През 2010 г. регулациите бяха променени, за да позволят строителството на жилищни сгради с максимална височина 50 м и на офиси с височина до 180 м в някои райони извън градския център, където отдавна има ограничения от 31, 25 и дори 18 м в зависимост от района.
Промените на правилата бяха въведени, тъй като тогавашната градска администрация се стремеше да се конкурира с Лондон, където през последните години изникнаха множество високи сгради, включително 310-метровата кула „Корнишон“, завършена през 2013 г., и 224-метровата Leadenhall Building, построена през 2014 г.
Но в началото на миналата година строителството на 180-метровата Триъгълна кула възобнови дебата около мястото на високите сгради във френската столица.
Триъгълната кула беше първият небостъргач, който щеше да изникне в центъра на Париж след завършването на кулата "Монпарнас". Проектът получи строително разрешение през 2015 г., но то беше оспорено два пъти, преди в крайна сметка да бъде окончателно одобрено през 2019 г.
Сега Градският съвет, начело с кметицата Ан Идалго, въведе отново лимита от 37 м, отчасти в отговор на строителството на Триъгълната кула.
Поддръжниците на промяната изтъкват екологичен аргумент и твърдят, че строителството на сгради, отговарящи на биоклиматичните принципи, е по-трудно, когато те са с височина над 30 м, заради енергията, която сградата потребява за движението на хора и услуги, като вода.
Но новите правила позволяват по-високо строителство в някои части на града, където преди се прилагаха по-ниски лимити. Те разрешават строителството на сгради с височина до 37 м, но само ако те са жилищни и се намират на улици с широчина над 12 м.