Пазарите в очакване на ФЕД
Шведската крона отбелязва голям спад
Доларът остава стабилен преди изявлението на Федералния резерв, който вероятно ще сложи край на програмата от стимули посредством покупки на активи, но и ще прибегне съм по-предпазлив тон относно повишението на лихвите. Ниската инфлация в САЩ и слабостта на европейската икономика сочат към все още далечно повишение на лихвите. Валутите днес са спокойни, но каквото и да е отклонение на Фед от пазарните очаквания може да породи силни движения.
Вчера данни показаха голям спад в търсенето на капиталови стоки в САЩ, което не даде аргументи за покупки на долари и сигнализира, че икономиката може би вече не е толкова силна. Долар-йена е на 108.13. През последните няколко седмици възстановяването на акциите и подобрението на настроенията на инвеститорите натежаха върху предлагащата сигурност йена и това помогна на зелените пари да се отдалечат от едномесечното дъно на 105.19 ударено в средата на октомври.
Ако Фед потвърди ангажимента си да запази лихвите близо до нулевите нива за продължителен период от време ефекта за рисковите покупки ще е положителен. Липса на промени за значителен период ще окажат натиск върху йената. Японската валута обаче зависи и от заседанието в петък на Японската централна банка.
Евро-долар е на 1.2736 след вчерашния едноседмичен връх на 1.2765. Изтичането на големи опции в еврото в района на 1.27-1.2725 могат да задържат единната валута в близък план над тези нива. Шведската крона се стабилизира след падането вчера до 4-годишно дъно, което дойде след изненадващо предпазливото послание на Шведската централна банка. Риксбанк намали лихвите с повече от очакваното до 0 и заяви, че ще отложи повишенията до средата на 2016, тъй като започва активни действия със заплахата от дефлация. Еврото и долара удариха 4-годишни върхове срещу шведската валута съответно на 9.3912 и 7.3824. Изказването на Риксбанк вкара шведската крона в клуба на валути като еврото, йената и швейцарския франк използвани за финансиране на покупки на високо доходни валути.
Златото с поглед към ФЕД
Златото се стабилизира около 1230 долара за тройунция, запазвайки скромните печалби от вчера и преди изказването на Федералния резерв дали скоро ще има увеличение на лихвите или ще бъдат запазени ниски за по-дълъг период. Заседанието на Фед свършва днес и се очаква да завърши с край на програмата от стимули за покупки на активи. Запазването на американските лихви по-ниски говори добре за не носещите лихва активи като златото.
Данните от вчера дават аргументи на Фед да се въздържа от затягане на монетарната политика. Търсенето на капиталови стоки в САЩ отчете най-голям спад през септември за последните 8 месеца.
Ключова заплаха за златото е слабостта в Китай, който е най-големия потребител на благородния метал в света. През 2013 Китай внесе рекордните 1158.162 тона от Хонг Конг заради спада на цената на метала с 28%. След това обаче търсенето от Китай замря, а цената на златото е като цяло стабилна през годината след 15-месечното дъно миналия октомври.
Русия увеличи златните си резерви през септември за шести пореден месец, докато Азарбейджан стори същото за втори пореден месец.