Петков: Готови сме на правителство на малцинството
Премиерът обвини МРРБ и ИТН в безпрецедентни искания и извиване на ръце
Готови сме на правителство на малцинството, но няма да харчим нито един лев без надзор и без контрол. Това каза министър-председателят Кирил Петков на извънредна пресконференция след новината, че „Има такъв народ“ напуска коалицията. Той каза, че другите двама коалиционни партньори – БСП и „Демократична България“ – са декларирали пълната си подкрепа.
Премиерът еднозначно хвърли вината за разкола върху Министерството на регионалното развитие и „безпрецедентните“ му искания за огромен бюджет. Изтъкна, че актуализацията не е за попълване бюджета на МРРБ, а да се овладее инфлацията и да се помогне на хората. Затова обвини ИТН в опити за „извиване на ръце“.
От думите му стана ясно още, че намерението на ведомството, водено от Гроздан Караджов (ИТН), е отново да се похарчат пари, които да потънат в същите онези строителни фирми, близки до бившия премиер Бойко Борисов, срещу които текат разследвания.
Петков обясни, че в последната седмица Караджов е настоял за увеличение на бюджета на МРРБ с 3.6 млрд. лв., което е над вече съществуващия и безпрецедентен такъв от 2.2 млрд. лв. По думите му регионалният министърът е поискал да бъдат платени пари на
същите тези фирми, които бяха разследвани от министър Рашков за злоупотреби“.
Напомни и за първия конфликт с ИТН, отново по същата тема и във връзка с поискани 1.1 млрд. лв. за маскирани ремонти на пътища. По думите му от партията на Слави Трифонов са знаели, че ще излезе публична информация за разговорите им.
В тази връзка стана дума и за реформирането на КПКОНПИ. На миналия Министерски съвет е било поискано агенцията да се оглави от Бойко Рашков, който стои зад гръмките разследвания срещу фирмите, свързани с управлението на ГЕРБ. Предложението обаче било отхвърлено от ИТН – по думите на Петков „без доводи“.
„Днес е денят на водораздела. Може да сте от страната на корупция, от страната на мафията, от страната на хората, които използват обществен ресурс, за да си го сложат в джоба. Или да имаме принципна позиция, защото това не са пари на държавата, а на всички нас“, каза Петков.
Предстои Бойко Рашков да бъде предложен да оглави КПКОНПИ. Заявката е, че ще продължи с разследванията на корупционните практики. А още утре ще бъде изнесена още информация за въпросните строителни фирми „близки до Бойко Борисов“.
Защото обществото има право да знае как са разходвани, за къде са били предназначени тези средства и къде се намират те. Дали не са изнесени в чужбина тези средства, или тук в нашата страна се изграждат имоти със средства, получени от бюджета – за обекти, които са лична собственост на управители и собственици на фирмите“, коментира Бойко Рашков.
Асен Василев напомни за трудностите при сформирането на коалицията, в която влязоха партии с твърде различни разбирания за икономика и за социална политика, включително за това кой е най-добрият начин за развитието на България и интеграцията ѝ на международната сцена. „Но имаше едно разбиране в основата на формирането на коалицията – че ще се сложи край на кражбите и че парите на българите ще се разходват целесъобразно и законосъобразно“, каза вицепремиерът.
Нашата червена линия е да не допуснем кражба. Днес сме тук заради тази червена линия.“
След утрешния ден
Все още не са ясни имената на хората, които ще заменят четиримата министри от „Има такъв народ“. Относно гласуванията в пленарна зала, Петков каза, че в бъдеще все пак ще разчита потенциалната подкрепа на депутати на ИТН.
Нужни са ни 12 депутати. Ние вярваме, че в групата на „Има такъв народ“ има толкова, дори повече, които приемат идеите, с които тръгнахме да променяме България“, каза Петков.