Петков и Мицотакис обещаха бързо завършване на газовата връзка
Някои проблеми с доставките са решение и интерконекторът трябва да стане „до месеци“
Интерконекторът България-Гърция (IGB) трябва да е готов възможно най-бързо, обявих премиерите на България и Гърция след срещата си днес в Министерския съвет. Кирил Петков каза на брифинга, че се надява газовата връзка да е реалност „в най-скоро време“, докато Кириакос Мицотакис беше по-конкретен – „до месеци“.
Припомняме, че интерконекторът се строи повече от десет години, а предишните управляващи на няколко пъти удължаваха срока, без да се възползват от клаузата в договора със строителя да се начисляват неустойки. Няма да бъде спазен и последният краен срок – 31 декември 2021 г. – но служебният министър на енергетиката Андрей Живков беше обещал държавата този път да си потърси неустойките, които са около 90 хил. евро на ден забавяне.
Надяваме се гръцката връзка да е реалност в най-скоро време. Тя е стратегическа и за България, и за Гърция“, каза Петков.
Според него пред двете държави има много големи възможности за икономическо енергийно сътрудничество. „Нашите страни са толкова близо като енергийна нужда, но има разлики, от които можем да спечели. В Гърция например пикът потребление е през деня през лятото, а в България – през зимата вечерта. Има синергии, които заедно можем да оптимизираме“, каза българският премиер.
Гръцкият му колега потвърди това, като добави, че някои проблеми при строителството на газовата връзка, свързани със забавените доставки на необходимите части заради COVID-19, вече са преодолени.
Договорихме се проектът да бъде реализиран максимално бързо. Ще бъде изготвен график и е въпрос на месеци да бъде завършен този и да приключи тази история“, каза Мицотакис.
Той изтъкна, че другият важен проект и за двете държави е терминалът за втечнен природен газ в Александруполис, който ще позволи допълнителна диверсификация на доставките. Суровината ще може да се пренася с кораби от Египет, обяви Мицотакис.
„И това ще помогне да разширим източниците си на доставки, да намалим цената и да ограничим зависимостта си от един източник, което е от интерес и за Гърция, и за България“, каза той.
Според Кирил Петков сътрудничество може да има и по линия на Европейския план за възстановяване, който може да се разглежда и от регионална гледна точка.
„Надявам се да направим правителствена среща януари, всеки министър да види неговия колега, така че да видим всички възможни неща, от които заедно можем да спечелим от такава добра координация“, каза българският министър-председател.