Петролът отново тръгна нагоре след резкия спад
Пазарният тон продължава да бъде диктуван геополитическото напрежение
Цените на петрола се повишиха във вторник, възстановявайки част от загубите си от понеделник, когато бе отбелязан най-големият спад за тази година. Поскъпването се дължи на нарастващото напрежение в Източна Европа и Близкия изток, които подхранват опасенията на инвеститорите за възможни прекъсвания в доставките, предава Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Brent поскъпнаха с 60 цента, или 0.7%, до 86.87 долара за барел, след като в предишната сесия записаха спад от 1.8%. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се покачиха с 45 цента, или 0.5%, до 83.76 долара за барел, след като се понижиха с 2.2% в понеделник.
Цените на петрола достигнаха 7-годишен връх миналата седмица, след като бяха подкрепени от ограниченото предлагане в световен мащаб и възраждащото се глобално търсене.
„Пазарният тон остава силен, подкрепен от нарастващия геополитически риск. Виждаме печалби, когато цените се покачват, но апетитът за купуване на петрол остава стабилен, тъй като инвеститорите се притесняват от прекъсвания на доставките в случай на конфликт между Русия и Украйна“, коментира Чийоки Чен, главен анализатор в Sunward Trading.
През последните дни напрежението между двете страни се задълбочи, привличайки все по-силно вниманието на останалите велики сили, които свикват спешни срещи, за да обсъдят евентуални бъдещи конфликти и последствия. НАТО заяви в понеделник, че има военни сили в готовност и подсилва Източна Европа с повече бойни кораби и самолети, в случай че ситуацията „излезе извън контрол“. Тези действия Русия разтълкува като „истерия“.
В Близкия изток пък йеменското хуситско движение, обединено с Иран, започна ракетна атака срещу Обединените арабски емирства в понеделник. Тя беше насочена към база, където се намират военните на САЩ. Американците съобщиха по-късно, че атаката е осуетена.
Рискът от спад на петролния пазар ще бъде ограничен, тъй като всяка ескалация на ситуацията в Украйна или Близкия изток ще доведе до рязко покачване на цените“, според Сатору Йошида, стоков анализатор от Rakuten Securities.
Той добавя, че ограничеността на доставките се очаква да продължи, тъй като ОПЕК+ се бори да постигне целта си за производство и вероятно ще запази политиката си на постепенно увеличаване на предлагането. Организацията се бори да постигне целта си за месечно увеличение на производството от 400 000 барела на ден.