Петролът пада в очакване на по-високите лихви в САЩ
Фед ще публикува в сряда протокола от последната си среща, което ще даде на търговците представа колко високи лихви проектират служителите на централната банка
Цените на петрола продължават да падат и в сряда, очаквайки Федералният резерв на САЩ да повиши още основните лихви. Възходящият лихвен цикъл заплашва икономическия растеж, а от там и потреблението на гориво в най-голямата икономика в света, пише Reuters.
Фючърсите на сорт Брент с доставка през паднаха с 0.5% до 82.82 долара за барел, след като записаха спад от 1.2% във вторник. Американският лек суров петрол (WTI) за април поевтиня с 0.6% до 76.15 долара за барел.
Фед ще публикува в сряда протокола от последната си среща, което ще даде на търговците представа колко високи лихви проектират служителите на централната банка. Последните данни показват по-силни от очакваните числа за американската заетост и потребителските цени.
По-високите лихвени проценти са склонни да подкрепят долара, което прави петрола, деноминиран в долара, по-скъп за притежателите на други валути.
Други икономически доклади от САЩ, най-големият потребител на петрол в света, обаче показаха някои тревожни знаци. Продажбите на съществуващи домове паднаха през януари до най-ниското им от октомври 2010 г., което е 12-ият месечен спад и е най-дългата серия от 1999 г.
Нарастващите рецесионни опасения поддържат капака на цените на петрола, но пазарът е предпазливо оптимистичен относно възстановяването на търсенето в Китай, особено на бензин и реактивното гориво“, заяви ръководителят на Vortexa на APAC Serina Huang.
Предварително проучване на анализаторите на Reuters във вторник показа и увеличение на суровите запаси на САЩ, изострящи притесненията за търсенето.
Очакванията за по-строги глобални доставки и нарастващото търсене от Китай се насочиха към общата слабост на цените. Анализаторите очакват вносът на петрол в Китай да достигне рекордно високо през 2023 г., за да отговори на увеличеното търсене на транспортно гориво и тъй като новите рафинерии влизат в поток.
Това идва, тъй като Китай очаква пазарът на туризъм да процъфтява тази година, като се започне с натоварен и здрав летен сезон за пътуване, тъй като пътешествениците се стичат до дестинации за ваканция, след като правителството приключи политиката си за нулев COVID, която държa хората по домовете почти три години.