Петролът поскъпва в очакване на силно търсене на гориво в САЩ
По-слабият щатски долар също подпомогна повишението на петрола в понеделник
Цените на петрола се повишиха в понеделник с търсенето на горива в САЩ, ограниченото предлагане и малко по-слабия щатски долар, който подкрепя пазара. Шанхай се готви да се отвори отново след двумесечно блокиране, което подхрани притесненията за рязко забавяне на растежа.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поскъпнаха със 72 цента до 113.27 долара за барел, докато фючърсите на американския суров петрол (WTI) се покачиха с 53 центa до 110.81 долара за барел, добавяйки допълнителни печалби към ръста от миналата седмица и за двата договора.
Цените на петрола се поддържат, тъй като пазарите на бензин остават стегнати на фона на солидно търсене, което се насочва към пиковия сезон за шофиране в САЩ“, каза управляващият партньор на SPI Asset Management Стивън Инес.
„Рафинериите обикновено са в режим на нарастване, за да захранят неутолимата жажда на шофьорите в САЩ от гориво.“
Пиковият сезон за шофиране в САЩ традиционно започва от уикенда на Деня на паметта в края на май и завършва на Деня на труда през септември.
Анализатори казаха, че въпреки опасенията от покачване на цените на горивата, което потенциално може да наруши търсенето, данните за мобилността от TomTom и Google са се увеличили през последните седмици, което показва, че повече хора са по пътищата в Съединените щати.
По-слабият щатски долар също подпомогна повишението на петрола в понеделник, тъй като това прави суровия суров по-евтин за купувачите, държащи други валути.
Пазарните печалби обаче са ограничени от опасенията относно усилията на Китай да смаже COVID с блокиране на цели градове, дори и Шанхай да бъде отворен отново на 1 юни.
Блокадите в Китай, най-големият вносител на петрол в света, засегнаха промишленото производство и строителството, което накара да се предприемат действия за поддържане на икономиката, включително по-голямо от очакваното намаление на лихвите по ипотеките миналия петък.
Ограничаването на COVID-19 е преходно забавяне на търсенето в Китай, въпреки че на други места търсенето се задържа добре“, казаха анализатори на ANZ в бележка.
„Очакваме индустриалната активност да се засили, тъй като мерките за стимулиране стартират“, добави ANZ.
Неспособността на Европейския съюз да постигне окончателно споразумение за забрана на руския петрол за нахлуването му в Украйна, което Москва нарича "специална операция", също спря цените на петрола да се покачат много по-високо.