Плановете на Доналд Тръмп: от повече мита до по-малко пари за чипове
Обещанията на новия американски президент тревожат икономистите заради опасността от нова вълна на инфлация
Доналд Тръмп се превърна в едва втория президент в историята на САЩ с два непоследователни мандата. Републиканецът ще встъпи в длъжност в края на януари 2025 г., а в последните дни от кампанията си той представи нови икономически планове. В това влиза налагането на допълнителни общи мита на Мексико.
Вие сте първите, на които го казах“, обяви Тръмп пред тълпа в Северна Каролина, в последния ден от кампанията в понеделник.
Това е обещание, което дойде заедно с неотдавнашните дискусии между Тръмп и неговите съюзници за драстична промяна на курса, свързан със законопроекта за полупроводниците от ерата на Байдън, който катализира над 400 милиарда долара инвестиции в сектора. Дори се заговори отново за отмяна на Закона за достъпни грижи.
Поредицата от обещания тревожат икономистите, тъй като те биха могли отново да стимулират инфлацията.
25 – 100% „мита върху всичко“ от Мексико
Ако не спрат това нашествие от престъпници и наркотици, идващи в страната ни“, каза той пред тълпата в Роли, тогава „ще наложа незабавно мито от 25% върху всичко, което изпращат в Съединените американски щати“.
Такава заплаха отправи Тръмп към един от най-големите търговски партньори на САЩ – Мексико.
Той добави, че ако това не проработи, ще премине към 100% мита върху мексиканските стоки.
Това е допълнение към заплахите за 60% мита върху китайски стоки, до 10 – 20% общи мита за търговски съюзници и до 200% мита върху автомобили от Мексико.
Въпреки че мнозина в бизнес общността определиха обещанията за тарифите на Тръмп като самохвалство, действията му от 2016 г. показват, че той е склонен да спазва – или поне се опитва да спази – обещанията си за митата.
Чиповете и здравеопазването
Друг политически дебат в последния момент е относно Закона за полупроводниците от 2022 г., който беше подписан от Байдън и е в процес на изпращане на около 50 милиарда долара в сектора на полупроводниците. Това стимулира повече от 400 милиарда долара нови инвестиции от страна на производителите на чипове.
Но въпросът получи ново ниво на внимание миналия петък, когато председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън отговори на въпрос дали ще се опита да отмени закона, срещу който гласува, като каза: „Очаквам, че вероятно ще го направим“.
Що се отнася до вероятността действително да се случи отмяната, директорът на Rhodium Group Рева Гуджон препоръча предпазливост.
Когато виждам, че плащаме много пари, за да накараме хората да изграждат чипове, това не е начинът“ – което предполага, че тарифите са по-добри подход, посочи по време на подкаст миналия месец Тръмп.
Джонсън също трябваше да изясни забележки през последните дни относно това, което той и Тръмп биха направили по отношение на здравеопазването, след като Тръмп предложи да отмени закона, като същевременно отказа да предложи план за това какво ще го замени.
Джонсън отново задълбочи проблема, когато се появи видео с негови поддръжници, които казват: „Без Obamacare“ и добавяйки, че програмата се нуждае от мащабна реформа, за да работи.