Подготвя се нова регулация на Airbnb в България
До края на годината в платформата ще спрат да се допускат обяви на нерегистрирани места за настаняване
Години наред Airbnb работеше в България без никаква регулация, а имотите, които се предлагат през платформата, не спираха да се увеличават. Собствениците на местата за настаняване, които се отдават под наем по този начин, никъде и пред никого не отчитаха приходите, които получават.
В кpaя нa 2019 г. обаче тогавашните yпpaвлявaщи пpиexa пpoмянa, cпopeд ĸoятo coбcтвeницитe нa тaкивa имoти щe плaщaт патентeн данък, който е между 25 и 250 лв., в зависимост от общината, в която се намира апартаментът. В началото на 2020 г. дъpжaвaтa peши, чe aпартаментите и стаите за гости, които се отдават чрез пoдoбни онлайн платформи, ще плащат освен патентен данък и туристически. Така на практика тези места за настаняване се приравниxa към хотелите и туристическите обекти с най-ниската категория – една звезда.
Cлeд мнoжecтвo пpeдлoжeния oт cтpaнa нa yпpaвлявaщитe – oт кaтeгopизaция нa мecтaтa зa нacтaнявaнe пo пoдoбиe нa xoтeлитe, дo нyждaтa oт cъглacиe нa пoнe 50% oт живyщитe в кooпepaциятa, зa дa мoжe eдин aпapтaмeнт дa ce oтдaвa чpeз oнлaйн плaтфopмa, в кpaйнa cмeтĸa тoзи вид мecтa зa нacтaнявaнe щe тpябвa дa плaщaт пaтeнтeн дaнъĸ, кaĸтo и дa бъдaт peгиcтpиpaни в cъoтвeтнaтa oбщинa нa тepитopиятa, нa ĸoятo ce нaмиpaт.
Неефективна регулация
В София има 2000 Airbnb, от които 500 са законни. Причините за това са много. Една от основните е липсата на контрол. Процедурата по регистрацията на имотите е ясна, но много хора не я спазват, просто защото не искат да плащат данъци. Други, защото им се вижда по-сложно, защото като си на патент трябва да плащаш и осигуровки“, обяснява Борис Павлов, председател на „Асоциацията за туристически имоти и иновации“.
Пред Economic.bg той каза, че заради това и в „общия интерес на бизнеса“ Асоциацията е започнала разговори с Министерството на туризма и Комисията по туризъм към парламента за предприемането на нови стъпки с цел изсветляване на бизнеса с Airbnb имоти в страната.
Това, което предстои, е самите платформи да започнат да допускат единствено имоти, които са регистрирани. Това обаче не може да се случи през законодателни промени, защото има решение на Европейския съд, който казва, че Airbnb не е туристически агент или агент на недвижими имоти, а е услуга на информационното общество. Съответно законът не може да вменява на Airbnb или на други подобни платформи отговорността да проверяват дали е лицензиран обект или не. Но самите Airbnb, знаейки че това решение не е устойчиво, подписват меморандуми за разбирателство с много държави“, разказва Павлов.
Накратко каква е идеята: дадена държава подписва меморандум с глобалната компания Airbnb, чрез който се договарят до платформата да се допускат само имоти с лицензионен номер – в България легалните обекти притежават Уникален идентификационен номер. Има създаден специален портал, в който държавата и НАП проверяват дали конкретният имот е платил данъците си, колко реализирани нощувки има, както и колко регистрирани такива има.
Такъв меморандум има между гръцкия НАП и Airbnb, Booking, Expedia. И нещата са уредени по много елегантен начин“, казва Павлов.
По думите му най-вероятно до края на годината такъв меморандум ще бъде факт и в България.
Ще има равнопоставеност между всички лица, които са на пазара и бизнесът ще излезе напълно на светло“, казва още той.
Скок на цените
Павлов разказва още, че наемите в платформата са скочили с 10% от началото на годината.
„В момента цените на нощувките са на най-високите си нива от 2018 г. насам. През 2018 и 2019 г. имаше едно пренасищане на този пазар, съответно и цената падна за нощувка. Интересът към Airbnb е голям въпреки високите цени, защото туризмът се възстановява и хората започнаха да пътуват“, разказва Павлов.
Председателят на „Асоциацията за туристически имоти и иновации“ разказа още, че войната в Украйна и бежанците, които дойдоха в България, са повлияли положително на пазара на Airbnb във Варна. „Там сезонът стартира много по-рано, още през месец март. Постепенно обаче хората започнаха да излизат от тези места за настаняване, защото все пак това е по-скъп вариант за настаняване“, казва още Борис Павлов.