Полезни приложения за работа от вкъщи: С технологии срещу COVID-19
Социалната изолация е една от основните мерки срещу разпространението на пандемията
~ 3 мин.
България въведе извънредно положение в опит да ограничи разпространението на вируса COVID-19, който два дни по-рано бе обявен за глобална пандемия от Световната здравна организация. Целта на мерките е да се постигне социална изолация в максимална степен.
Много компании по света – от Великобритания до САЩ, от Япония до Южна Корея – вече преминаха към работен режим от вкъщи. Това направиха Google, Apple, Microsoft, Twitter, Chevron, Salesforce и още куп други. Примерът им постепенно възприемат и фирми в България, чийто брой по всяка вероятност ще се увеличи предвид новата ситуация в страната.
Благодарение на дигитализацията работата от вкъщи в днешно време е възможна за все повече професии. За някои това вече е наложена практика, но за други стъпката е новост. Затова и основният въпрос е как човек да запази своята производителност и ефективност.
Комуникация
Ключът към успеха при работа от вкъщи е добрата комуникация. Повечето хора са в близост до мениджъра си постоянно и не обръщат внимание на ползите от непосредственото общуване. Задачи се дават постоянно и понякога между другото. Но сега, когато хората не са на едно и също място, тази добре смазана машина може да започне да поддава.
Добра идея е в началото на работния ден да бъдат изяснени целите и задачите пред екипите, а в края също да се приключва с виртуална среща. За това има най-различни дигитални инструменти, които могат да помогнат – чат приложението Slac или приложението за видео конференции Zoom. За някои са достатъчни и добре известните Skype или Facebook Messenger.
Работа върши и Google Hangouts Meet, като от компанията производител улесняват достъпа до премиум видео версията на приложението, именно заради COVID-19.
Ефективност
Както вече стана ясно, у дома човек може да загуби концентрация и съответно своята ефективност много по-лесно. Затова има и приложения, които помагат тъкмо за това.
Toggl е едно от тях. Приложението позволява на човек да проследява времето си за изпълнение на дадена задача. Захване ли се с нещо конкретно, трябва само да въведе наименование и да натисни старт. Софтуерът запомня и следващия път, когато отново извършвате същата задача, той автоматично предлага опция за време, за което да я свършите. Нещата може да се групират по проекти, има и възможност за използване на тагове. След това са налични различни отчети и анализи.
Полезни приложения
Anydesk – приложението помага за отдалечена връзка към други системи.
Dropbox, Google Drive, We Transfer са приложенията за лесно споделяне на файлове.
Hypersay – платформа за интерактивни презентации на живо.
Notion – приложение за колаборативна работа, което помага за запис на данни, сортиране на задачи, съхраняване на корпоративна информация и пр.
Airtable – хибрид между електронни таблици и бази данни.
Още предложения може да разгледате тук.
Изолацията също е проблем
Слабата ефективност при работа от вкъщи може да дойде и заради чувството на изолация и самота. Проучване от 2019 г. на агенция Buffer сред 2500 служители, практикуващи работа от вкъщи, показва, че самотата е второто най-често предизвикателство за тях. За проблема алармират 19% от анкетираните.
А самотата може да накара хората да се чувстват по-малко мотивирани и по-малко продуктивни. Ето защо експертите призовават за редовна комуникация между колегите. „Най-добрите отдалечени служители се свързват редовно с колегите и мениджърите“, коментира Сара Сътън, изпълнителен директор и основател на FlexJobs, цитирана от BBC.