Поскъпването на петрола продължава и САЩ не може да го спре
Най-голямата икономика в света обмисля да отвори резервите си, но това надали ще стане
Цените на петрола отново се повишиха в понеделник, тъй като енергийната криза, обхващаща големите икономики, не показва признаци на облекчаване на фона на нарастване на икономическата активност и ограничени доставки от големите производители.
Така към 11.20 ч. българско време европейският петрол сорт Брент расте с 1.95% до 84 долара за барел, след като нарасна с близо 4% миналата седмица. Американският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 2.50% до 81.35 долара за барел, което е най-високото ниво на сорта от края на 2014 г. Миналата седмица той скочи с 4.6%.
Цените се движат нагоре, тъй като все по-ваксинираните нации подкрепят съживяването на икономическата активност. Миналата седмица бе пета поредна на ръст за Брент и WTI.
Отделно от това, цените на въглищата и газа също се повишават, което прави петрола по-привлекателен като гориво за производство на електроенергия. В Индия някои щати вече изпитват прекъсвания на електроенергията поради недостиг на въглища, докато в Китай правителството нареди на миньорите да увеличат производството, тъй като цените на електроенергията се покачват. Енергийната криза, обхващаща света, повишава перспективата за трудна северна зима с нарастващото търсене на отопление.
Мениджърите на фондове увеличиха нетните си дълги позиции в американските фючърси и опции за суров петрол през седмицата до 5 октомври, съобщи в петък Комисията за търговия със стокови фючърси.
Сондажите в САЩ се възползват от увеличението на цените и отвориха пет нови петролни платформи миналата седмица. Това бе петото поредно седмично увеличение на платформите за петрол и газ.
САЩ надали ще отворят петролните си резерви
За да ограничат поскъпването на петрола и горивата, миналата седмица САЩ заявиха, че обмислят да продават петрол от своите стратегически резерви. Това спря възходящата тенденция на „черното злато“, но за кратко.
Съединените щати понякога са използвали своите стратегически резерви, обикновено след урагани или други прекъсвания на доставките. Въпреки това, след прекратяването на 40-годишната забрана за износ на суров петрол през 2015 г., страната се превърна в значителен износител и не е започнала намаляване на експорта си, което според CNBC е знак, че САЩ не са сериозни в тази си идея.