Последователите на Мъск в Twitter искат той да продаде 10% от Tesla
Около 3.5 млн. потребители гласуваха в анкетата, пусната от изпълнителния директор на компанията
Мнозинството от 3.5 млн. гласували потребители в пуснатата в събота анкета в социалната мрежа (58%) заявиха, че биха подкрепили такава продажба. Делът се оценя на около 21 млрд. долара на базата на 170.5 милиона акции на Tesla, които притежава.
Бях готов да приема и двата резултата“, каза Мъск в туит след затварянето на анкетата.
Анкетирането на хора е най-новият пример в дългата история на Мъск да използва Twitter и легионите си фенове в платформата, за да предизвика интерес към компанията си. Най-богатият човек в света предложи този ход в туит, позовавайки се на скорошни дискусии за свръхбогатите, които трупат нереализирани печалби, за да не плащат данъци. Мъск не взима заплата, но трябва да плаща данъци върху всички опции за акции, които упражнява.
Туитовете на Мъск движеха акциите на Tesla в миналото, понякога предизвиквайки гнева на властите. През 2018 г. той се съгласи да получава одобрение от адвокат на Tesla, преди да съобщи съществена информация на инвеститорите като част от споразумение с пазарните регулатори в САЩ. Не е ясно дали този служител е прегледал анкетата на Мъск в Twitter.
Сигнални намерения
Макар че големите продажби от вътрешни лица често се разглеждат като отрицателен сигнал, продажба от този размер няма да промени значително историята на Tesla, каза Дан Айвс, анализатор в Wedbush Securities. Търсенето на акции на Tesla остава високо както сред институционалните, така и сред инвеститорите на дребно, каза той. Неортодоксалната стъпка за получаване на мнението на фенове и инвеститори чрез анкета също може да облекчи всички притеснения.
Продаването на 10% вероятно ще добави 1.5 до 2% към плаващата стойност, така че всъщност няма да промени много нещата“, каза Айвс в телефонно интервю. „Вярвам, че ако го направи по този начин, определено ще смекчи удара и ще помогне за възприятието.“
Акциите на автомобилния производител се покачиха със 73% тази година до 1222.09 долара към 5 ноември, което им дава оценка от 1.2 трлн. долара. Броят на акциите, които Мъск – главният изпълнителен директор и най-голям акционер – може да бъде настроен да продаде, е еквивалентен на 80% от средния дневен обем на търговия на Tesla през последните три месеца. Количеството акции, които той потенциално може да продаде, би било още по-голямо, ако се включат неговите опции.
Лично богатство
Състоянието на Мъск възлиза на 338 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Около една четвърт от това богатство е под формата на опции за акции на Tesla, които той е свободен да упражни по всяко време. Ценните книжа идват от две големи награди, които той получи през 2012 и 2018 г. По-старите договори изтичат през август следващата година.
Ако упражни всички опции и сега и незабавно продаде акциите, те щяха да му донесат 95.9 млрд. долара преди данъци.
Данъчна ситуация
Мъск се премести в Тексас, където няма щатски данък върху доходите на физическите лица, в края на 2020 г. Но тъй като пазарната стойност на Tesla скочи до небето и личното му богатство нарасна, Мъск се превърна в символ на нарастващото неравенство В страната – нещо, към което той изглежда е чувствителен. Той беше сред милиардерите, споменати в разследване на Pro Publica, за това как свръхбогатите избягват да плащат данъци и се превърна в мишена на членове на Конгреса, които наложиха данък за милиардерите.
Дали най-богатият човек в света изобщо плаща данъци, не трябва да зависи от резултатите от анкета в Twitter“, написа американският сенатор Рон Уайдън, демократ от Орегон, в туит в събота. „Време е за данък върху доходите на милиардерите.“
По пътя си да стане най-богатият човек в света Мъск направи милионери – и дори поне един милиардер – някои от своите фенове, служители и други инвеститори. Сред тях е Лео Когуан, базиран в Сингапур инвеститор на дребно и собственик на бизнес, който използва и без това значителното си богатство, за да натрупа повече от 7 млрд. долара в акции на Tesla.
Бройте Когуан сред онези последователи в Twitter, които казват, че е време Мъск да вземе малко пари от автомобилния производител, дори ако просто ги използва за други свои начинания, изследващи космоса и невронните мрежи.
„Политически и от данъчна гледна точка и като се има предвид, че Илон е беден откъм пари, той няма друг избор, освен да продаде дяловете си, за да плати данъци и да бъде богат“, каза Когуан.