Постфактум КЗК благослови сделката между Спас Русев и „Булсатком“
Решението на регулатора идва година и половина след продажбата и дори след препродажбата на сателитния оператор
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) функционира със свое собствено темпо – понякога нетипично бързо в контекста на тежестта на разглежданите сделки, друг път необяснимо бавно. Едно от последните ѝ решения, взето на 13 юни 2024 г., не просто идва година и половина след стартирането на производството, но и отразява отдавна несъществуваща действителност.
От него става ясно, че регулаторът не вижда проблем около сделката за придобиването на „Булсатком“ от Спас Русев. Самото производство бе свързано с това кога се изисква КЗК да бъде уведомена за предстояща концентрация. Припомняме, че сделката бе вписана само в английския регистър.
Проверката на КЗК по случая показва, че юридическите лица „Вива Корпорейт България“ на Русев и „Булсатком Инвестмънт Лимитид“ (регистрирано във Великобритания дружество) не са извършили нарушение, като не са я информирали, тъй като оборотите им не надхвърлят прага от 3 млн. лв.
Решението на КЗК обаче идва, след като Спас Русев вече дори продаде „Булсатком“ на United Group.
Остава и горчивият вкус от…
...спорното придобиване
Всъщност неколкократната смяна на собствеността на „Булсатком“ е съпътствана от поредица от конфликтни точки. Сделката за придобиването на телевизионния доставчик от Спас Русев предизвика опасения заради начина ѝ на финансиране и опасността от създаване на огромна концентрация.
За да се случи придобиването, бизнесменът взе заем от United Group, на който самият Русев преди това продаде контролния си дял в мобилния оператор Vivacom и в чийто надзор остана непосредствено допреди сделката за „Булсатком“. Обстоятелства, които сами по себе си събудиха въпроси.
Конкретният заем пък бе обезпечен с последващо прехвърляне на мобилната и оптична мрежа на „Булсатком“ към дружества от групата на UG. Към онзи момент това предизвика рискове за създаване на огромна пазарна концентрация и допускания за „скрито придобиване“.
По-късно United Group получи разрешение от КЗК да придобие „Булсатком“, но с особеното мнение на един от членовете на Комисията.
Що се отнася до КЗК, в решението си тя засяга въпроса с финансирането, получено от Русев, подчертавайки, че проблем няма. Според регулатора в предоставените документи няма „клаузи, които предоставят на заемодателя допълнителни права, по силата на които да направят (…) действителен собственик или да доведат до де факто контрол от негова страна“.