Повече от половината от вековните ни гори са заплашени от изсичане
77 % от българите смятат, че държавата не стопанисва добре горите
Над половината от естествените стари гори в България не попадат в защитени територии и са под заплаха от изсичане. Това съобщават от Световния фонд за дивата природа (World Wide Fund for Nature, WWF), цитирани от Дарик. По инициатива на организацията за първи път у нас се провежда комплексно проучване на вековните гори от специалисти от Института по гората към БАН.
Резултатите показват, че вековните гори в страната са 150 000 хектара, като това е 4 % от всички гори у нас. Те са от изключителна важност за запазване на биоразнообразието и поддържането на важни екосистемни услуги, смята инж. Александър Дунчев, експерт по горите в WWF.
Като необходима мярка за справяне с проблема по опазването на вековните гори, природозащитниците предлагат пускане на достъпна интернет платформа, която да предлага подробно разглеждане на горския кадастър в страната.
Представители на екоорганизацията казват още, че с изчезването на вековните гори изчезват и голям брой защитени биологични видове, които не могат да оцелеят в стопанисвани гори, като белогърбият кълвач, пернатоногата кукумявка, бръмбърът алпийска розалия, широкоухият прилеп, рисът и много други.
77,3 % от българите смятат, че държавата не опазва и не стопанисва добре горите, предава Mediapool. В тази връзка се очаква да се определят зони за опазване на гори във фаза на старост върху не по-малко от 10% от площта на естествените гори в екомрежата НАТУРА 2000.