ПП иска смяна на „Швейцарското правило“ за повишаване на пенсиите
Предложеният законопроект идва на фона на нарастващата перспектива за нови избори
Бившите управляващи от „Продължаваме промяната“ внесоха законопроект за изменение на механизма, по който ежегодно трябва да се осъвременяват пенсиите – т.нар. „Швейцарско правило“. Идеята на формацията е доходите на хората от третата възраст да се повишават с процент, равен на по-голямото от 100% ръста на осигурителния доход или 100% индекса на потребителските цени. За сравнение, към момента това по правило се извършва със сбора на 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от инфлацията за предходната година.
Предложението на ПП за по-щедра формула идва в разгара на активно законотворчество в 48-ия парламент, когато редовно правителство все още няма, а перспективата за нови скорошни избори постепенно придобива ярки очертания. Пенсионерите пък са една от най-важните електорални групи за всяка политическа партия.
В мотивите си към законопроекта от „Промяната“ отбелязват, че:
Тъй нареченото „Швейцарско правило“ е подходящо за държави, чиито икономики вече са постигнали висок етап на развитие и наблюдават сравнително ниски размери на доходите и инфлацията.“
Изтъквайки догонващата роля на българската икономика спрямо развитите държави, от ПП посочват, че средният ръст на осигурителния доход от 2007 г. до 2021 г. у нас е 8.40%, а инфлацията с 2.50%. Напомнят също, че в някои години (2010, 2011, 2012, 2017, 2018, 2019) „Швейцарското правило“ дори не е било прилагано. Всичко това, казват още от формацията на Кирил Петков и Асен Василев, е довело до натрупването на „сериозно разминаване и изоставане на по-отдавна отпуснатите пенсии спрямо новоотпуснатите“.
Според техните изчисления промяната на формулата няма да натежи на бюджета или да постави в риск финансовата стабилност, тъй като, казват те, ще се финансира или с увеличените приходи от осигуровки, или от увеличени постъпления в бюджета покрай инфлацията.