Кабинетът е готов с формула за вдигане на цените на строителите
Методиката не предвижда таван на индексацията, какъвто беше заложен по-рано от Гроздан Караджов
Вдигането на цените по договори, сключени след проведена обществена поръчка, ще се случва по специална формула. Това става ясно от проект на Методика, изготвена от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и качена за обществено обсъждане. Това е първата по-сериозна крачка, която служебното правителство прави, за да отговори на очакванията на строителните фирми, които изпитват затруднения заради инфлацията при материалите.
Припомняме, че индексацията на цените стана възможна, след като 47-ото Народно събрание в последните дни от съществуването си прие промени в Закона за обществените поръчки. Тогава депутатите гласуваха възможността Министерският съвет да изготви и приеме въпросната методика.
Преди това подобна методика бе обявена и от бившия регионален министър Гроздан Караджов. Тя предвиждаше 15% таван на повишението на цените и подробно регламентираше начините, по които може да бъде изчислено увеличението за всяка една сфера от строителството. Строителите обаче настояваха горната граница да отпадне.
В сегашната методика, качена за обществено обсъждане, таван не е заложен. Не е ясно обаче как това ще кореспондира с изискването по Закона за обществените поръчки, според което договорите не може да се оскъпяват с повече от 50%. Методиката не регламентира и колко пъти стойността на един контракт може да бъде актуализирана. Не се предвиждат отделни формули за различните типове строителство. Ще се прилага коефициент на тежест на строителните материали в себестойността на различните видове строежи съгласно таблица. Коефициентът ще се прилага към стойността на целия договор.
Ще се имат предвид и индексите на цени на производител на вътрешния или международния пазар на строителни материали. Данните за тях се публикуват всяко тримесечие от НСИ или Евростат.
За начална дата на наличие на инфлация ще се приема 31 декември 2020 г. На изменение ще подлежат цените за извършени дейности, приети след 30 юни 2021 г. Датата за определяне стойността на строително-монтажни работи, предмет на изменение на стойността на договора, ще бъде датата на офертата за участие в обществената поръчка, но не по-рано от 31 декември 2020 г. В случай на подадена оферта преди тази дата, то тогава се прилага индексът за 31 декември 2020 г.
На база на тези данни, формулата, по която ще се определя изменението на цената на договора по дадена обществена поръчка, изглежда така: Кn = [(In - Iо)/ Iо]*100.Tn.
- Кn е изразената в проценти стойност, приложима към приетите за изменение строително-монтажни работи, предмет на формиране на стойността на договора (закръглена до втори знак след десетичната запетая);
- In е стойността на индекса за тримесечието, в което са приети дейностите;
- Iо е стойността на индекса към 31.12.2020 г. за оферти подадени преди 31.12.2020 г. или датата на съответното тримесечие. В случаите на последващо индексиране за Iо е стойността на индекса към последно приложено изменение;
- Tn е тежестният коефициент за съответния вид строеж съгласно тежестта на строителните материали в себестойността на различните видове строежи.