Правителството е ограничило „доста сериозно“ износа на гориво
Служебният кабинет ще внесе в Народното събрание предложение за въвеждане на две тарифи за тока за домакинствата
Ние ограничихме износа на горива от България. Преди това имаше много сериозен износ на горива. Нямам точните цифри, но ограничението е доста сериозно. Това каза вицепремиерът и министър на транспорта Христо Алексиев в интервю за bTV, който коментира понижението на цените на бензина и дизела в последния месец.
От началото на август, когато започна работа служебното правителство, горивата са понижени с 40 ст. Факт е, че паднаха цените на борсата, но дали си спомняте предишни години, дали цените падаха в България, когато падаха на борсата? Не, запазваше се същата или растеше", каза Алексиев.
Той беше категоричен, че основната причина е не поевтиняването на петрола, който от над 110 долара за барел вече е доближава 80 долара, а "съвместните усилия и целенасочената работа на служебното правителство, заедно с браншовете и работодателите".
И преди цените на борсите падаха, но на горивата – не. В България цените на горивата имат един ясен ръст надолу. Бензинът А95 е точно 40 ст. надолу", похвали се служебният вицепремиер.
Компенсации за газа и две тарифи за тока
Алексиев каза, че кабинетът ще внесе в първите дни на новото Народно събрание предложене за компенсации за битовите потребители на газ и топлоенергия, както и въвеждане на две тарифи за тока.
Трябва да има компенсации за природния газ, но при ясни механизми и при равнопоставеност. По отношение на битовите потребители се получава, че едните плащат 82 лева за ел. енергия, а тези на газ – много повече. Искаме да изравним тези цени чрез компенсациите, както и за топлоенергията", каза Алексиев.
Той обяви, че се раработва механизъм за две тарифи за цената на тока. При потребление над 250 – 300 киловатчаса месечно, цената ще е 82 лева за мегаватчас.
Който потребява повече, ще плаща повече. Нормално е така да бъде. Така тези компенсации ще бъдат фокусирани върху по-уязвимите, а не да се плаща на калпак на всички. Ще го внесем следващата седмица в НС", каза министърът.
Той също така обяви, че се подготвя промяна на механизма за компенсация на бизнеса, на който в момента му се покрива цялата сума над 250 лева за мегаватчас.
Мислим да предложим малко по-справедлив механизъм по отношение на бизнеса. Ще има компенсации, но те ще са по-големи за този, който не ползва много ел. енергия в пиковите часове", разясни той.
Цената на газа
Алексиев се похвали, че през ноември предстои още едно понижение на цената на природния газ за бизнеса, след като през октомври "Булгаргаз" предложи 34% по-ниска цена, а КЕВР я одобри.
За два месеца служебното правителство постигна пълна диверсификация на много добра цена и ще се види по цените за ноември, които ще са под 200 лева за мегаватчас. Предимно се дължи на нашите усилия", каза вицепремиерът.
Според него това понижение не се дължи на цените на международните пазари, които вече са с над 60% под пиковите си нива.
Постоянно се говори, че цените са паднали заради международните пазари. Но цените на международните пазари не вървят надолу със същия тренд, с който ние успяхме да свалим цените в България", категоричен беше Алексиев.
"Това, което се случи, е ефект от целенасочени усилия. Ние обявихме открити и прозрачни търгове за втечнен газ и там се явиха много компании. Договорите ще бъдат сключени следващата седмица. За месец ноември ще бъдат сключени договори с две компании за доставка на много добри цени", каза още министърът.
По неговите думи по време на кабинета "Петков" са искани оферти по телефона и не са правени търгове и той определи тази практика като "някак си странно". Алексиев каза също, че офертите тогава не са били получавани с посредничеството на Европейската комисия, както твърдят Кирил Петков и Асен Василев.
Септември тръгнахме от 353 лева за мегаватчас, а сега ще е под 200 лева. Много малка час от понижението се дължи на борсовата цена. Търговските отстъпки спрямо борсовата цена на тези търгове беше много по-ниска, отколкото на предишните", обясни Христо Алексиев.
Той каза, че за декември предстои отваряне на следващия търг, "и съм сигурен, че ще имаме сходна ситуация“.
А този месец ще отворим средносрочните оферти – за следващата година."