Правителството има сериозни пропуски в плана си за влизане в ERM-2
Според икономиста Георги Ганев ЕЦБ трябва да получи равни правомощия с БНБ, а това не присъства в мерките
~ 2 мин.
Двете големи празнини в плана за действие за влизане във валутния механизъм и ERM II на правителството са конфликтът на интереси в закона за корупцията и липсата на ЕЦБ като имаща равни правомощия в много отношения с БНБ. Това каза икономистът Георги Ганев в интервю за Bloomberg TV Bulgaria. Той коментира приетия в сряда План за действие, чието изпълнение трябва да вкара България във Валутния механизъм II (ERM II) и към Банковия съюз до юли 2019 г.
„На много места в закона за БНБ трябва да се добави като имащи правомощия наравно с БНБ и ЕЦБ, а в някои случаи и Съветът на Европейския съюз, което досега не е предложено в законопроекта на правителството, а трябва да се направи“, смята икономистът.
Той смята, че втората област, която не е засегната по никакъв начин, и ще продължи да присъства в европейските доклади, тъй като не отговаря правно на изискванията за членство, е забелязаният от юристите на ЕЦБ конфликт на интереси в Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. „В закона е въведено основание за изключване от всякаква длъжност, включително и управители на БНБ. ЕЦБ разчита това като противоречащо на изискванията за независимост на членовете на управителния съвет на национална банка“, добавя Ганев.
Икономистът изрази мнението си и за въведения преди 21 години валутен борд в България. „Трябва да се отбележи, че през изминалите 21 години с валутен борд в България, особено при казуса КТБ и последвалата атака срещу няколко банки в страната, се вижда, че механизмът може да издържа. Необходимо е да има достатъчно буфери във фискалната система и голямо обществено доверие в останалата банкова система, за да се посрещат без драстични мерки подобни епизоди. Най-вероятно това ще се формализира“, каза той.