Правителството изтегли 4.4 млрд. лв. външен заем
Заради забавянето на предишния кабинет бюджетът на България ще плаща допълнително по 100 млн. лв. годишно за лихви
Служебното правителство е успяло да пласира успешно продадени 7- и 12-годишни облигации на външните пазари, съобщава „Капитал“, позовавайки се на свои източници от пазарите. Общо изтегленият външен дълг е 2.25 млрд. евро (приблизително 4.4 млрд. лв.). Горе-долу толкова беше и търсената от Министерството на финансите сума.
Към двете емисии е имало значителен интерес – поръчките са били за около 4.2 млрд. евро, което съответства на около 1.9 пъти презаписване.
Както се очакваше обаче, предвид забавянето на пласирането с няколко месеца, исканата от инвеститорите доходност е по-висока и надхвърля очакванията на пазара. Според информацията на изданието по-краткосрочните книжа с номинал 1.5 млрд. евро са пласирани при нива от mid-swap +185 базисни пункта, което съответства на около 4.33%, а при дългосрочните (750 млн. евро) – нивото е MS+225 б.п., или около 4.81%.
„Капитал“ изчислява, че ако емисиите са били пласирани преди половин година, преди агресивните увеличения на лихвите от страна на Федералния резерв и Европейската инвестиционна банка, постигнатите доходности са можели да бъдат с около 2 пр. пункта по ниски. Т.е. сега държавата ще плаща допълнително около 100 млн. лв. годишно заради по-високите лихви.
Преди няколко месеца Асен Василев, който беше финансов министър до началото на август, обясни, че първо идеята е била България да вземе външен заем още през пролетта, но войната в Украйна е осуетила тези намерения. По думите му финансовият екип на държавата на два пъти е бил съветван от банките консултанти да изчака с външна емисия.
Заедно с тези 4.4 млрд. лв., от началото на годината правителствата са изтеглили заеми за общо 6.2 млрд. лв. Предишният кабинет фиксира в бюджета за 2022 г. таван на дълга от 10.3 млрд. лв., т.е. служебният и следващият редовен кабинет ще могат да си набавят още около 4 млрд. лв. от пазарите.
В публикувания вчера емисионен календар се вижда, че до края на тази година се планират вътрешни емисии за около 2 млрд. лв. Не е ясно дали и кога отново ще се излезе на международните пазари.