Правителството е против евтиният газ да отива за топлофикациите
Това би натоварило бизнеса неимоверно – двойно над поносимото за него и се очакват фалити
Служебният кабинет побърза да подкрепи бизнеса и също се обяви против идеята топлофикациите в страната да получават евтиния азерски газ, а бизнесът и битовите потребители – да разчитат само на скъпите доставки. Позицията на временната власт бе заявена от икономическия министър Никола Стоянов.
Смятаме, че това е една много крайна мярка, до която се надявам да не се стига и бизнесът да може да се възползва от цената на микса. Защото ако тази цена отиде само за топлофикациите, това ще качи цената за българския бизнес, а те сами декларираха, че над определени нива дали има газ или не – за тях няма значение“, коментира Николов.
Темата бе повдигната от бизнеса, който остро се възпротиви срещу плановете на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да промени наредбата за регулиране цените на природния газ. Работодателските организации прогнозират фалити и загуба на работни места при подобен сценарий, който на практика представлява кръстосано субсидиране.
Под евтин газ се има предвид този от Азербайджан, който се очаква да потече в пълен обем от началото на октомври, което вероятно ще понижи цената на газа за октомври с 30%. Без неговото участие в микса цената на газа за бизнеса би могла да скочи и до 450 лв. за мегаватчас, колкото горе-долу е цената на втечнения газ от танкерите, завещани от кабинета "Петков". За сравнение, само преди няколко седмици работодателите определиха пределна цена на газа за тях от 250 лв. за мегаватчас. Това бе част от доводите на служебния енергиен министър Росен Христов да обяви за „неизбежно“ възобновяването на преговорите с „Газпром“.
Без парламент да решаваме такива неща, не е добре. Трябва да се помисли по въпроса, аз лично съм противник на такива мерки“, допълни Стоянов по повод идеята, която облагодетелства топлофикациите.
Какво ще се случи с газа през ноември?
Министърът допълни, че кабинетът работи и по схема за компенсация на високите цени на природния газ, която да предложи на следващия парламент и евентуално да влезе в действие най-рано от ноември.
Иначе енергийният министър очаква природния газ през ноември да падне с още 10% след прогнозираното поевтиняване с 30% през октомври. Това би означавало цена от около 223 лв. Общественият доставчик „Булгаргаз“ обаче преди дни входира в КЕВР прогноза за цена през ноември от близо 280 лв.