Преди новите мерки ипотеките в България надхвърлиха 23 млрд. лв.
Годишният ръст достигна невижданите от 2009 г. насам 25.5%
Месец преди да влязат в сила нови мерки с цел да охладят ипотечното кредитиране в България то продължава да бумти. Към края на август обемът на жилищните заеми в банковата система расте с невижданите от 2009 г. насам 25.5% и достига рекордните в стопанската история 23.2 млрд. лв.
Статистиката на Българската народна банка за най-активния летен месец показва номинален ръст в обема на кредитирането с 473 млн. лв. или 2.1%, а стойностите са близки до рекордния юни.
В свое отделно съобщение БНБ посочва, че кредитната активност в сектора на домакинствата се запазва висока, особено в сектора на жилищните кредити.
Това бе и причината централната банка да вземе мерки с цел ограничаване експанзията на жилищния сегмент. Те ще влязат в сила от 1 октомври, но към момента изглеждат леки – банките не могат да финансират над 85% от стойността на имота, месечната вноска не бива да превишава 50% от доходите на кредитополучателите, а срокът за обслужване на кредита не бива да надвишава 30 години.
По данни на БНБ преди въвеждането на въпросните ограничения в последните три години едва около 5-6% са отдадените жилищни заеми с или над 90% съфинансиране.
За сравнение обаче при малко над 20% от отпуснатите заеми разходите по обслужването надхвърлят 50% от дохода.
Над 30 години пък е срокът за погасяван за около 6% от новоотпуснатите кредити.
Така детайлните данни от БНБ показват, че новите мерки все пак ще засегнат част от пазара, макар и малка.
Ускореното жилищно кредитиране е резултат и от все по-високите цени на имотите в България, като по данни на централната банка средният размер на един ипотечен заем вече достига до около 200 хил. лв.
Съществен фактор за кредитирането са рекордно ниските лихвени проценти, резултат от високите ликвидност и капитализация на банковия сектор, както и от конкуренцията между банките в сегментите на жилищните и потребителските кредити. Фактор са и нарастващите доходи от труд.
Според банките в България за по-високото търсене на жилищни кредити са допринесли нуждите на домакинствата от средства за закупуване на първо жилище.