Испанската Patentes обжалва спирането на процедура за доставка на 20 push-pull влака
Процедурата бе на стойност над 1.2 млрд. лв., а служебният министър Георги Гвоздейков не успя дори в пряко договаряне с фирмите да я доведе докрай
Испанската компания Patentes Talgo SL обжалва прекратяването на най-голямата поръчка, за над 1.2 млрд. лв., която трябваше да осигури доставката на 20 електрически push-pull влака. Процедурата бе прекратена с решение на служебния транспортен министър Георги Гвоздейков в средата на април, но компанията не е доволна от това.
Жалбата на Patentes, която бе една от двете участващи в процедурата, е подадена в Комисията за защита на конкуренцията на 29 април, а в четвъртък (9 май) Антимонополният орган е образувал производство по нея.
Припомняме, че поръчката за 20-те електрически push-pull влака стартира в началото на годината с пряко договаряне с испанската Patentes Talgo SL и китайската CRRC Zhuzhou Locomotive CO. Двете фирми бяха подали оферти в първоначалната открита процедура, която обаче също бе прекратена. Ценовото предложение на испанската компания бе над 1.2 млрд. лв., а на китайската два пъти по-ниско – малко над 639 млн. лв.
Испанската компания бе заявила като подизпълнител консорциум SiemensTron PushPull, в който има дял от 28%.
През февруари Европейската комисия започна разследване срещу китайската компания, тъй като имаше данни, че получава субсидии, които ѝ позволяват да предлага много по-ниски оферти в поръчки, а така изкривява пазара в ЕС.
В хода на преговорите стана ясно, че китайката компания не е удължила валидността на офертата си заради разследването на ЕК. Оценяващата Комисия пък намери нередности в техническите параметри и прекалено дългия срок за доставка в предложението на испанската компания.
Въпреки че по време на преговорите Patentes Talgo SL посочваше, че е получила информация от ЕК, че има възможност сроковете по ПВУ да бъдат удължени, Комисията бе на мнение, че поръчката трябва да се проведе в посочения срок от 33 месеца и „евентуално удължаване няма да окаже влияние.“
Така се стигна и до прекратяването на търга, а предвид сроковете, заложени в Плана за възстановяване, има огромен риск България да изгуби финансирането.