Превозвачите настояват второкласните пътища да останат безплатни за тях
Браншът дава ултиматум на правителството да реши проблемите им до 20 дни или ще излязат на национален протест
Транспортният бранш готви национален протест на 27 април в няколко големи градове в страната. Причината – секторът не може да се справи с високите цени на горивата. Допълнителни проблеми създава войната в Украйна, а разширението на обхвата на тол системата и по-високите тарифи за ползване на магистрали и първокласни пътища в страната, ще поставят бранша на колене.
Това стана ясно от пресконференция в БТА, на която присъстваха най-големите транспортни организации в страната - АЕБТРИ, БАСАТ, Българско обединение на шофьорите, Европейски транспортен клъстер, Конфедерация на автобусните превозвачи, Камарата на автобусните превозвачи, Камарата на автомобилните превозвачи в България и Съюзът на международните превозвачи.
Какви са исканията на транспортния сектор?
Превозвачите настояват да се преразгледа разширяването на обхвата на тол система. Регионалният министър Гроздан Караджов обяви, че по-високите тарифи и включването на второкласните пътища ще влязат в сила от 1 юли. В последните месеци бяха проведени две срещи между МРРБ и превозвачите. На последната министърът обяви и новите тарифи. Браншът обаче не е съгласен с тях и иска отлагане на разширяването на обхвата поне до края на годината.
Браншът настоява за 6 месеца да се премахне биокомпонента в горивата. Според секторът това ще доведе до поевтиняване на горивата с 10-15 ст.
Транспортните асоциации настояват и за същия период да бъде намален акциза на горивата с 50%. За тази мярка обаче ще е нужна нотификация от ЕК. Заради това браншът настоява до получаването на такава със задна дата от 1 април, държавата да плати директно на превозвачите, които са зареждали горива, 50% от вече платения акциз.
И още - да се извърши обстойна проверка върху вноса на суровия петрол. Секторът настоява и за промяна на нормативната база, за да се разшири обхватът на субсидираните междуселищни превози.
Браншът заяви, че на 27 април над 100 автобуса и 300 камиона ще бъдат паркирани на жълтите павета. Протести ще има освен в София, в Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и Русе.
Превозвачите дават ултиматум на правителството да реши проблемите им до 20 дни. В противен случай заплашват с общонационален протест на 18 май, в който ще се включат и други сектори, като ще бъдат блокирани магистрали и контролно-пропускателни пунктове.
Припомняме, че секторът готвеше протести и в средата на март със същите искания.