Притисната от санкциите: Русия свива производството на петрол
Москва спира да продава петрол на държави, прилагащи ценовия таван
Русия ще намали производството на петрол с 500 000 барела на ден, или около 5% от производството си. Вицепремиерът Александър Новак каза в петък, че орязването ще влезе ефективно в сила от март, а причината е, че Западът постави тавани на цените на руския петрол и петролни продукти.
Г-7, Европейският съюз и Австралия се споразумяха да забранят на западни компании да предоставят застраховки, финансиране и посредничество за морски руски петрол на цена над 60 долара за барел от 5 декември. Това е част от западните санкции срещу Москва заради непредизвиканата война, която води в Украйна.
ЕС също така наложи забрана за закупуване на руски петролни продукти и постави тавани на цените им от 5 февруари.
„Считано от днес, ние напълно продаваме целия обем произведен петрол, но, както беше посочено по-рано, няма да продаваме петрол на тези, които пряко или косвено се придържат към принципите на „тавана на цените“, каза Новак, цитиран от Reuters.
В тази връзка Русия доброволно ще намали производството с 500 000 барела на ден през март. Това ще допринесе за възстановяването на пазарните отношения“.
Цените на международния референтен суров петрол Брент се повишиха след новината за съкращенията на добива от Русия, вторият по големина износител на петрол в света след Саудитска Арабия, като се повишиха с повече от 2% през деня до 86.36 долара за барел.
Русия смята, че механизмът „ограничаване на цените“ при продажбата на руски петрол и петролни продукти е намеса в пазарните отношения и продължение на разрушителната енергийна политика на страните от колективния Запад“, каза Новак.
Руското производство на петрол се противопостави на многобройните прогнози за спад на фона на западните санкции срещу Украйна и нарасна с 2% миналата година до 535 милиона тона (10.7 милиона барела на ден) благодарение на скока в продажбите за Азия, особено в Индия и Китай.
Въпреки това, след куп нови санкции от Запада, Русия е изправена пред повече предизвикателства да задържи производството си на петрол, ключов източник на приходи за държавния бюджет.