Продавачите вече са склонни на отстъпки от цената на жилищата
Купувачите стават все по-взискателни и предпочитат напълно завършени сгради
Продавачите на имотния пазар в България тази година вече са по-гъвкави и са склонни на отстъпки от цената на офертите си в диапазон 1 – 1.5%. Собствениците на имоти осъзнават, че пазарът ще достигне един пик, въпреки че на годишна база към момента все още има ръст. Това разказа изпълнителният директор на Bulgarian properties Полина Стойкова по време на тазгодишното издание „Шумът на парите“.
По нейни думи освен че собствениците на имоти правят някакви отстъпки, тази година има и по-добро предлагане на имоти спрямо миналата, защото в условията на война миналата година много хора изтеглиха обявите си от пазара заради несигурността.
Това породи дисбаланс и много твърда позиция на продавачите, която сега се променя. Новото строителство върви и имаме по-благоприятен пазар тази година“, коментира още тя.
Според нея в момента много хора купуват жилище не толкова за инвестиция, колкото за собствен дом. Според главния изпълнителен директор на MaxView Property Венета Христова покупката на имот вече е много по-обмислена от хората, отколкото миналата година. По нейни думи, когато покупката касае инвестиция, новото строителство остава най-добрият вариант.
Успоредно с по-високите цени на имотите купувачите вече са далеч по-взискателни по отношение на проучване на инвеститора – дали строи със собствени средства, дали със заеми, както и от гледна точка на портфолиото на инвеститора.
Винаги предпочитат поне да видят завършена сгради“, уточни Христова.
Тя допълни, че вече има стандартизирана схема на плащане – почти винаги между 20 и 30% плащане на предварителен договор и оттам нататък се съобразяват как се финансира остатъка и в този случай кредитиращата банка е тази, която определя схемата на плащане.
Според Стайкова именно тези схеми на плащане, които инвеститорите предложиха в последните 4 – 5 години са фактора, който „наложи тотален превес на новото строителство“ и „когато човек се колебае между два обекта, схемата на плащане може да изиграе доста решаваща роля“.
Накъде ще тръгнат цените?
За готовността за покупка и търсенето на жилища най-важният фактор остава финансирането.
Пряка е връзката единствено и само с банковото финансиране и лихвените проценти по кредитите“, коментира Стойкова.
Тя допълни, че ръстовете на цените ще се забавят, но ще останат двуцифрени.
Трябва да бъдем внимателни, защото предния път когато се чувствахме като остров на спокойствието през 2008 г., банките спряха кредитирането. Трябва да следим комплекс от променливи и да се ориентираме в ситуацията“, коментира още тя.
Какво се купува?
Според Стойкова инфлацията позабави покупката на големи жилища и къщи на село, която бе популярна по време на пандемията заради по-голямото пространство. Инфлацията обаче е подтикнала хората да инвестират в жилище, за да съхранят покупателната способност на парите си, а заради високите цени купувачите са се върнали към двустайните апартаменти.
Все повече се купуват и жилища на партерен етаж с озеленен двор, по данни на Христова.
А според Даяна Каназирева от Okol Lake Park, когато купувачите търсят луксозен имот, те вече искат да е готов продукт и да не проектират те.