Прогнозират поскъпване на жилищата с 10% през 2022 г.
Председателят на НСНИ Добромир Ганев очаква и ръст на сделките през първите шест месеца на новата година
Пазарът на недвижими имоти в България през 2022 г. ще бъде динамичен. През третата година от COVID-19 пандемията има голяма вероятност да се повтори картината от 2021 г. Това прогнозира Добромир Ганев, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ).
Очакванията на бранша са цените на жилищата да запазят темпа на растеж от миналата година и той да бъде до 10%. Броят на сделките ще следва миналогодишните стойности, като прогнозата е за ръст от около 10-15 процента през първите шест месеца на 2022 г.“, каза за БТА Ганев.
Според него ще продължи и тенденцията за засилен интерес към ипотечните кредити. „Позитивните нагласи на бранша са свързани и с присъединяването на България към еврозоната, което е натоварено с очаквания за подобряване на икономиката на страната и на доходите на населението", коментира председателят на НСНИ.
Очаква се банковата политика в областта на ипотечното кредитиране с добрите условия по заемите да продължи, а нулевите и в някои случаи дори отрицателни лихви по депозитите да се запазят. Според Ганев миналата година всяка втора жилищна сделка в София е била чрез ипотечно кредитиране, в Пловдив процентът е бил 25, във Варна - 30 на сто.
Добрите прогнози за развитието на макроикономическите показатели на страната и очакванията на международните финансови институции за ръст на БВП на България с над 4% също допринасят за оптимизъм в сектора. Позитивните очаквания са свързани и с надеждата за по-решителни действия от страна на новото правителство за справяне с енергийната криза и като цяло за интензивното развитие на икономиката.
Поскъпването на строителните материали средно с около 30 на сто ще се отрази в цените на новото строителство. Има очаквания за някои райони в страната, за отделни жилищни проекти, ръстовете в цените да достигнат и 20 на сто през 2022 г., което по-скоро ще е изключение", смята Ганев.
Той обясни, че в момента за балон в недвижимите имоти у нас не може да се говори и не прогнозира подобно явление до края на 2022 г. „Сега има изключителен интерес към покупката на жилища, който се отразява върху ръста на цените“, коментира председателят на НСНИ. Той изтъкна, че балонът предполага изкуствено повишаване на цените на недвижимите имоти на базата на някакви психологически необичайни фактора, докато сега се виждат съвсем реални такива, които определят динамиката на пазара.