Производствената дефлация се ускори до четиригодишен рекорд
За първи път от юли 2016 г. НСИ отчита производствена дефлация над 4%
Промишлените продукти от българските предприятия през април са поевтинели рязко и за първи път от юли 2016 г. националната статистика отчита производствена дефлация от над 4%. На годишна база тя достига 4.3%, а на месечна - 2.5%.
Цените на едро започнаха да падат през март, когато България и Европа започнаха да въвеждат ограничителни мерки срещу разпространението на Covid-19. Tогава годишното средно намаление на производствените цени беше 1.5%, а месечното - 2.1%. Ускоряването на тази тенденция сега е очаквано, тъй като април е първият пълен месец, в който действаха противоепидемичните мерки, въведени от правителството.
За сравнение, през януари, когато властите все още смятаха, че коронавирусът няма да достигне България, бяхме свидетели на ускоряване на производствената инфлация до едногодишен връх.
Най-много падат цените, на които българските промишлени фирми продават своята продукция, в секторите на преработването (с 6.3%) и добива (с 4.8%). Намалението на производствените цени в преработваща индустрия се дължи основно на производството на основни метали (с 4.8%), производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон (с 4.2%), и при производството на дървен материал и изделия от него, с изключение на мебели (с 3.3%).
При производството на хранителни продукти все още се наблюдава повишение на цените - с 4.3%, както и при производството на тютюневи изделия (с 3.2%). Ръст в производствените цени отбеляза и производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ (с 1.6%).
Изменението на производствените цени е и ранен индикатор за изменението на инфлацията, която вече се забави и стигна двугодишно дъно. Производствената дефлация за април означава, че средните цени на стоките и услугите у нас в следващите няколко месеца се очаква да продължат да спадат.