Първа в света: Amazon изтри $1 трлн. пазарна капитализация
Спадът се дължи на ускоряващата се инфлация, затягането на паричните политики и разочароващите актуализации на корпоративните печалби
Гигантът в електронната търговия Amazon стана първата публична компания в света, загубила 1 трлн. долара пазарна капитализация. Спадът се дължи на комбинация от фактори, сред които са ускоряващата се инфлация, затягането на паричните политики и разочароващите резултати за корпоративните печалби, които предизвикаха исторически разпродажби на акции тази година, пише Bloomberg.
Акциите на компанията за електронна търговия и облачни услуги поевтиняха с 4.3% в сряда, сривайки пазарната й капитализация до около 879 млрд. долара от рекордните 1.88 трлн. долара през юли 2021 г.
Amazon се надпреварваше с Microsoft за достигането на този нежелан крайъгълен камък, но софтуерният производител изостана, след като загуби 889 млрд. долара от пиковата си борсова стойност от ноември 2021 г.
Въпреки че акциите на технологичните компании поевтиняват през цялата година, страховете от рецесия допълнително се отразиха на настроенията в сектора. Петте най-големи американски технологични компании по приходи са загубили близо 4 трлн. долара пазарна капитализация тази година.
Най-големият онлайн търговец на дребно в света прекара тази година в адаптиране към рязкото забавяне на растежа на електронната търговия, след като купувачите се завърнаха към навиците си отпреди пандемията.
Акциите на Amazon поевтиняха с почти 50% на фона на забавяне на продажбите, рязко нарастващи разходи и скок в лихвените проценти. От началото на годината състоянието на съоснователя на компанията Джеф Безос е намаляло с около 83 млрд. долара до 109 млрд. долара, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Миналия месец Amazon прогнозира най-бавния ръст на приходите за предстоящото празнично тримесечие в историята на компанията, тъй като купувачите намаляват разходите си в условията на икономическа несигурност. Това изпрати пазарната й стойност под 1 трлн. долара за първи път от стимулирания от пандемията подем на технологичните акции преди повече от две години.