Първият пациент с мозъчен чип на Neuralink вече контролира мишка с мисълта си
Амбициите на компанията на Илон Мъск са да помогне за подобряването на различни здравословни състояния, включително двигателни и ментални
Първият пациент, на когото е имплантиран мозъчен чип от Neuralink, изглежда се е възстановил напълно и може да управлява компютърна мишка с помощта на мислите си, заяви основателят на стартъпа Илон Мъск късно в понеделник.
Напредъкът е добър и изглежда, че пациентът се е възстановил напълно, без никакви лоши последици, които са ни известни. Пациентът е в състояние да движи мишка по екрана само с мисъл“, заяви Мъск по време на събитие в X.
В момента опитите са насочени към това пациентът да направи възможно най-много кликвания на бутона на мишката.
Компанията успешно имплантира чип на първия си пациент миналия месец, след като през септември получи одобрение за набиране на хора за провеждане на опити.
В рамките на научното изследване специален хирургичен робот поставя имплант за мозъчно-компютърен интерфейс в област на мозъка, която контролира намерението за движение. Първоначалната цел е да се даде възможност на хората да управляват компютърен курсор или клавиатура, използвайки мислите си.
Амбициите обаче са много по-големи. Мъск заяви, че технологията на Neuralink ще улесни бързото хирургично поставяне на чип устройства за лечение на различни здравословни, включително затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.
Компанията Neuralink, която миналата година бе оценена на около 5 млрд. долара, многократно е била обект на призиви за проверка на протоколите си за безопасност. Миналия месец Reuters съобщи, че фирмата е била глобена за нарушаване на правилата на Министерството на транспорта на САЩ относно превоз на опасни материали.