Райфайзенбанк временно ще се казва KBC Банк
Вероятно в началото на следващата година ще се случи сливането с ОББ
Късно снощи KBC официално приключи сделката за придобиването на Райфайзенбанк (България) и нейните дъщерни компании в страната. 14-те нови дружества, които вече са част от белгийската група, временно ще носят в името си бранда KBC. Ситуацията ще е такава вероятно до началото на следващата година, след което новопридобитите дружества ще се обединят с тези под шапката на ОББ – също част от белгийската група.
По време на пресконференция днес главният изпълнителен директор на бизнес направление "Международни пазари" в KBC Груп Петър Андронов каза, че Райфайзенбанк излиза от България и поради това брандът няма да може да се използва повече.
Двете банки – ОББ и Райфайзенбанк – не могат да се слеят за толкова кратко време и затова ще функционират паралелно в известен период от време, докато тече процедурата в рамките на две тримесечия", обясни той.
И така от днес името на Райфайзенбанк е KBC Банк. KBC Лизинг е новото име на Райфайзен Лизинг, KBC Управление на инвестиции е новото име на Райфайзен Асет мениджмънт, а KBC Застрахователен брокер е новото име на Райфайзен Застрахователен брокер. Всички тези финансови дружества обслужват общо близо 2.5 млн. клиенти в България.
До правното им сливане с Обединена българска банка, ОББ Интерлийз, ОББ Асет мениджмънт и ОББ Застрахователен брокер те ще продължат да функционират като отделни юридически лица, като до тогава не се очакват значителни промени за клиентите.
По оценка на рейтинговата агенция Fitch отпреди няколко дни и по последни данни на БНБ към края на март 2022 г. прогнозният пазарен дял на бъдещата обединена банка ще бъде между 19 и 20% от активите на българския банков сектор, при около 12% в момента. Това ще я постави на първо място в България по активи, измествайки назад Уникредит и Банка ДСК.
След обединението, новата ОББ ще бъде също така първа по пазарен дял на привлечени средства и втора по пазарен дял на кредити.
Днес беше обявен и съставът на мениджмънта на KBC Банк България и дъщерните ѝ дружества. Председател на Надзорния съвет на KBC Банк е Петър Андронов, който е председател и на Надзорния съвет на ОББ, както и член на Управителния съвет на KBC Груп и главен изпълнителен директор за международните пазари на KBC.
Главният изпълнителен директор на ОББ Питър Рубен става и главен изпълнителен директор на KBC Банк България. В Управителния съвет на KBC Банк България остават в пълен състав всички български членове на Управителния съвет на Райфайзенбанк България на настоящите им позиции и в настоящите им роли. Добромир Добрев продължава да заема длъжността изпълнителен директор „Корпоративно банкиране и капиталови пазари“, Ани Ангелова продължава да бъде изпълнителен директор „Банкиране на дребно“ и Недялко Михайлов остава на настоящата си позиция – изпълнителен директор „Операции и информационни технологии“.
В състава на Управителния съвет на KBC Банк България влизат още Светла Георгиева в ролята на изпълнителен директор „Риск“, която заема и в ОББ, както и Теодор Маринов като изпълнителен директор „Финанси“.
Така, новият Управителен съвет на KBC Банк се състои от трима досегашни изпълнителни директори на Райфайзенбанк България и трима досегашни изпълнителни директори на ОББ, а двете банки започват подготовка за сливане.
По отношение на състава на Управителния съвет на ОББ – Кристоф Де Мил ще ръководи интеграционния екип. На позицията изпълнителен директор „Финанси“ в ОББ той ще бъде наследен от Теодор Маринов. Теодор Маринов запазва и досегашната си позиция на изпълнителен директор „Легаси и дъщерни дружества“ в ОББ.
Няма промяна в мениджмънта на дъщерните дружества на досегашната Райфайзенбанк и на дъщерните дружества под името ОББ.
От Управителния съвет на досегашната Райфайзенбанк България (вече KBC Банк България) излизат Оливер Рьогл и Мартин Питлик.
До обединението на ОББ и KBC Банк Управителните им съвети ще работят заедно, за да осигурят максимално бърза и ефективна интеграция при пълна прозрачност и равни условия за двете страни.
Няма промяна в условията по ползваните от клиентите на двете банки продукти и услуги. Не е необходимо клиентите да предприемат допълнителни действия във връзка със смяната на собствеността и името на досегашната Райфайзенбанк България. Евентуални промени, засягащи дружества от Групата на КВС в България, ще бъдат комуникирани своевременно към техните клиенти. Обединяването на дружествата от Групата ще има за цел да предложи на клиентите повече качество и разнообразие на продуктите, повече иновации и безупречно обслужване.