Депутатите приеха реформата в енергетиката с обещанието да я променят
Промените в Закона за енергетиката предвиждат битовите потребители да останат на регулирани цени до края на 2025 г.
На първо четене:
В почти празна зала, но с разгорещен дебат премина първото гласуване на ключовите промени в Закона за енергетиката. Те имат за цел да променят пазара така, че България да получи средства по Плана за възстановяване. Текстовете бяха приети с гласовете на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (41), ГЕРБ (40) и ДПС (17). Очаквано против гласуваха проруските партии „Възраждане“ и БСП, както и „Има такъв народ“.
Още в началото на извънредното пленарно заседание днес от БСП поискаха по време на дебата да присъства и енергийният министър Румен Радев.
Той се включи, като откри обсъжданията с признанието, че темата е с висока обществена чувствителност, но текстовете са съобразени с „конструктивните становища“, получени по време на общественото обсъждане.
Законопроектът предвижда пълна либерализация на пазара на електроенергия на едро до края на 2023 г. Битовите потребители пък остават на регулирани цени до края на 2025 г. При свободен пазар търговците и крайните доставчици, които снабдяват домакинствата, ще са задължени да осигуряват 60% от тока чрез дългосрочни договори.
Злоупотреба на доставчиците?
Именно тази поправка беше обект на критика от страна на БСП, като според Драгомир Стойнев, след като от средата на 2024 г. НЕК няма да бъде обществен доставчик съществува хипотеза да има три обществени доставчика в лицето на електроснабдителните дружества, което пък може да наруши ефективните пазарни принципи и рискува да образува картелно споразумение между тях.
Според него ЕРП-тата ще си направят договорите с частните си соларни централи, ще си купуват скъп ток и ще го продават на потребителите, а държавата ще ги компенсира.
След като нарязахме икономиката по време на прехода за скрап, дойде ред и на енергетиката“, смята Стойнев.
Според него законът ще доведе до повишаване на цената на електрическата енергия и няма нужда да се приема бързо, а трябва да се огледа.
Радослав Рибарски от ПП пък коментира, че не
„не трябва да залитаме политически в насаждането на страхове и притеснения“.
Коалиционни критики
Все пак законопроектът на Министерския съвет получи критики и от ПП и ДБ, като беше обещано, че недостатъците му ще бъдат изчистени между първо и второ четене.
Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната“ зададе въпрос към енергийния министър дали в законопроекта наистина са заложени планове за частни борси, или в него има грешка.
Владислав Панев от „Демократична България“ пък видя недостатък в това, че се въвежда таван на цените на производителите и също обеща, че спорните моменти ще се изчистват.
Между първо и второ четене ще направим предложения, които да изчистят законопроекта“, каза депутатът от ГЕРБ Теменужка Петкова.
Фокус на дебата в зала беше това и дали в европейската директива е заложена точна дата за излизане на потребителите на свободен пазар.
Освен критики законопроекта получи и похвали от подкрепящите депутати, че е стъпка в правилната посока и ще доведе до конкуренция на пазара, което пък може да понижи цените в дългосрочен план.