„Революционният“ ремонт на една от най-добрите пенсионни системи в света
Това е най-големият пенсионен сектор в ЕС – с активи от 1.71 трилиона евро към първото тримесечие на 2022 г.
Нидерландия преразглежда своето пенсионно законодателство, за да създаде по-устойчива система в едно застаряващо общество, където все по-малко хора стоят при един и същ работодател през целия си трудов живот. Новият закон се подготвя от години и ще изисква огромни промени: пенсионните фондове ще трябва да създадат по-персонализирани и прозрачни сметки за участниците.
1. Защо нидерландският пенсионен сектор е важен?
Това е най-големият пенсионен сектор в Европейския съюз с активи от 1.71 трилиона евро към първото тримесечие на 2022 г., според Нидерландската централна банка. Страната има една от най-добрите пенсионни системи в света, на второ място след Ирландия в Глобалния пенсионен индекс на Mercer за 2022 г.
2. Защо правителството променя пенсионната система?
Нидерландското население застарява. Възвръщаемостта намалява, докато продължителността на живота продължава да расте. Коефициентите на покритие на пенсионните фондове, показател за платежоспособност, са под нарастващ натиск. Пенсионните плащания за фондовете ставаха все по-скъпи и дискусиите за правата зачестиха.
Прозрачността вероятно е основният аргумент през последните няколко години“, каза Бас ван Занден, старши пенсионен анализатор на Rabobank. „Пенсионерите смятаха, че не са компенсирани достатъчно за инфлацията, докато младите хора бяха с впечатлението, че няма да има достатъчно пари“, каза той.
Друг проблем е, че настоящата система се основава на схващането, че хората остават при един и същ работодател през целия си трудов живот, нещо, което също се променя, според Агнес Джоузеф, пенсионен експерт в Achmea.
„Стана много скъпо“, каза Джоузеф и обяснява, че вноските растат, а обезщетенията намаляват. „Пенсионните фондове всяка година се страхуваха, че може би трябва да намалим обезщетенията, защото лихвените проценти бяха толкова ниски и дълголетието се увеличаваше.“
3. Какво ще се промени?
Реформата има за цел да направи разпределението на пенсиите по-персонализирано и прозрачно. Вместо да поставят всички пенсионни плащания в една голяма кошница, спестителите ще получат лични такива. От фондовете ще се изисква да правят записи за личната част от колективните пенсионни активи за всеки член, което означава, че възвръщаемостта на всеки ще зависи от собствения му принос.
Ще се прави и възстастово разграничение. Фондовете ще могат да поемат по-голям риск, когато инвестират вноски от по-младите, докато хората, които са по-близо до пенсиониране, ще бъдат обект на по-несклонен към риск подход.
4. Как новият закон ще се отрази на пенсионните фондове и пазари?
Понастоящем пенсионните фондове използват един микс от активи, излагайки всички членове на един и същи тип такива. Преминаването от система с дефинирани доходи към система с дефинирани вноски ще въведе инвестиране през целия жизнен цикъл. Този тип инвестиране излага участниците на по-разнообразна комбинация от активи.
При инвестиране през жизнения цикъл типът рискови активи в портфейла може да се коригира в зависимост от очакваната възраст за пенсиониране на участника. По-младият човек ще има повече време да компенсира потенциалните загуби, така че е по-вероятно да бъде изложен на по-рискови класове активи. Експозицията към рискови активи е намалена за участниците, които са по-близо до пенсиониране.
Промяната ще има най-голямо въздействие върху начина, по който се управлява съпответстващия портфейл, каза Ван Занден. Тези съответстващи портфейли обикновено се състоят от облигации и суапове и се използват от пенсионните фондове за хеджиране на техните лихвени проценти.
5. Какви са опасенията относно новата система?
Бяха изразени опасения относно това дали правителството е взело предвид в достатъчна степен огромното въздействие, което тази промяна ще има върху доставчиците на пенсии и гражданите. Пенсионната сметка на всеки работещ човек в Нидерландия ще трябва да бъде обновена и критиците се притесняват, че новата система няма да облагодетелства еднакво всяка възрастова категория. Съдът предупреди, че може да бъде залят от съдебни дела от хора, които не са съгласни с преразпределението.
Хората на възраст около 40 или 50 години може да натрупат и използват по-малко пенсии, отколкото биха имали от сегашната система. Възникнаха въпроси дали работодателите или пенсионните фондове ще компенсират тази „дупка в пенсиите“. Джоузеф, който описа новото законодателство като „революционно“, каза, че са били изразени и опасения относно това колко добре е адаптирано то за по-скромин средства.
6. Кога ще се случи?
Законодателството все още трябва да бъде одобрено от на горната камара на нидерландския парламент. Преходният период за пенсионните фондове ще започне през юли 2023 г. До януари 2027 г. се очаква всички пенсионни фондове в Нидерландия да функционират по новото законодателство.